Kolozsvári Személyiségek Múzeuma: egy évnyi várakozás után végre rátaláltak a kivitelezőre!

Különleges és országos szinten is páratlan intézmény, a Kolozsvári Személyiségek Múzeuma hamarosan megnyitja kapuit a látogatók előtt, várhatóan még az idei év folyamán. Emil Boc polgármester már tavaly február 21-én bejelentette, hogy aláírta az építkezési engedélyt a Deák Ferenc / Eroilor utca 17. szám alatti ingatlan átfogó felújításához.
A közelmúltban a városháza sajtóosztályának illetékesei tájékoztatták lapunkat arról, hogy a feladatra pályázó vállalat mindössze néhány nappal ezelőtt nyújtotta be a szükséges műszaki tervet és a becsült költségvetést. Az előzetes számítások szerint a felújítás költsége körülbelül 1,1 millió lejre, ami nagyjából 221 ezer euróra tehető.
Ezt a beruházást az önkormányzat saját pénzügyi forrásaiból finanszírozza. Emellett a PNRR keretében elnyert támogatás mértéke 1 millió euró.
Bejelentették, hogy az ajánlatot az Irini Techicon vállalat terjesztette elő, és a beruházás végső költségét csupán a kivitelezési szerződés aláírását követően fogják meghatározni.
A polgármesteri hivatal képviselői bejelentették, hogy a múzeumban több mint 400 helyi személyiség – köztük írók, történészek, művészek, tudósok, kutatók, sportolók, vallási vezetők, építészek, orvosok, festők, szobrászok és feltalálók – hagyatéka várja a látogatókat. A múzeumban nyomtatott anyagok, multimédiás tartalmak és QR-kódos információk sorakoznak, amelyek mind a helyi hírességek életét és munkásságát idézik fel. A látogatók emellett a telepített terminálok VR-szemüvegeivel és fejhallgatóival is felfedezhetik a helyi történelem izgalmas részleteit. Az információk román, angol, francia, magyar és német nyelven lesznek elérhetők, így mindenki számára lehetőség nyílik a gazdag kulturális örökség mélyebb megismerésére.
Emil Boc korábban úgy nyilatkozott, hogy a kulturális intézmény új otthont ad Dumitru Fărcaş legendás tárogatójának, Bartolomeu Anania egykori ortodox metropolita bibliájának, Lucian Blaga egyik művének, valamint Doina Cornea, a kommunistaellenes mozgalom kiemelkedő képviselőjének néhány személyes tárgyának is.
Ugyanakkor Oláh Emese RMDSZ-es alpolgármester lapunknak tavaly azt nyilatkozta, széles körű konzultációra lenne szükség az illetékes kolozsvári magyar kulturális civil szervezetekkel és szakemberekkel annak érdekében, hogy meghatározzák, milyen kolozsvári magyar személyiségek relikviái kerüljenek majd a múzeumba.
A Szabadság által megkeresett civil szervezetek képviselői, mint az EMKE, EME és a Kolozsvár Társaság, egyöntetűen fontosnak tartották, hogy a tervezett kulturális intézmény keretein belül bemutatásra kerüljenek a magyar kultúra kiemelkedő személyiségei. Az érintettek között említést nyert Sándor József, aki nemcsak az EMKE elnökeként, hanem közírónak és politikai szereplőnek is jelentős hatást gyakorolt. Szóba került továbbá Kőváry László, az EMKE alapító tagja, aki történészként és a Sétatér korábbi igazgatójaként is maradandót alkotott, ő irányította az első tudományos népszámlálás Kolozsváron, és hozzájárult a Kőváry-telep megalapításához is. Kötő József, színháztörténész és politikai aktivista, valamint Szabédi László költő, műfordító és egyetemi oktató szintén a figyelem középpontjába került. Györkös Mányi Albert festőművész neve is felmerült, mint aki a vizuális művészetek terén hagyott nyomot.
Tudatták: fontosnak tartják, hogy a magyar tudományos élet meghatározó egyéniségeit, tevékenységeit minél szélesebb körben megismertethessék.