Súlyos figyelmeztetés érkezett: a bolygónk eddigi arca örökre megváltozott.


Csatlakozz az Online Klasszis Klubhoz, ahol Oszkó Péterrel élőben tapasztalhatod meg a tudás és tapasztalatmegosztás varázsát! Ne hagyd ki ezt a különleges alkalmat!

Csatlakozzon hozzánk, és ne habozzon kérdéseket feltenni a korábbi pénzügyminiszternek!

Starmer a The Sunday Telegraph című konzervatív brit vasárnapi lapban közölt írásában hangsúlyozta, hogy az új világot nem merev szabályok, hanem inkább alkuk és szövetségek formálják.

A minap bejelentett amerikai vámokról szólva a munkáspárti brit kormányfő megismételte azt a korábban is hangoztatott véleményét, hogy a kereskedelmi háborúknak nincs győztesük, viszont átütő erejű hatást gyakorolhatnak Nagy-Britanniára és az egész világra.

Starmer hangsúlyozta: bár jelenleg is zajlanak a tárgyalások az Egyesült Államokkal egy gazdasági megállapodás kapcsán, ő kizárólag olyan egyezményt lenne hajlandó aláírni, amely összhangban áll a brit üzleti szféra és a brit munkavállalók érdekeivel.

Kiemelte, hogy továbbra is elkötelezett a szabad és nyitott kereskedelmi kapcsolatok mellett, mivel "komoly tévedés lenne, ha elfordulnánk" ettől a megközelítéstől. Az amerikai vámokkal kapcsolatos lehetséges brit válaszlépésekről Keir Starmer megjegyezte, hogy "minden opció a rendelkezésünkre áll".

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke nemrégiben aláírta azt a rendeletet, amely új "viszonossági importvámokat" vezet be. Ennek értelmében az Egyesült Államok egy differenciált vámrendszert alkalmaz, amely a különböző országokból érkező importtermékekre eltérő mértékű vámokat határoz meg. A standard 10 százalékos alapvám mellett az Európai Unióból érkező termékek esetében 20 százalékos, míg a Kínából származó árukra 34 százalékos vámot vetnek ki, így a korábbi vámokkal együtt ez összesen 54 százalékos terhet jelent. A Nagy-Britanniából beszerzett termékek pedig 10 százalékos amerikai vámot vonnak maguk után.

Az importált járművek külön kezelt egységes vámtarifája 25 százalék.

Trump bejelentése után a brit üzleti és kereskedelmi minisztérium 417 oldalas listát állított össze azokról az amerikai importtermékekről, amelyekre a brit kormány a hazai üzleti szektorral tartott négyhetes konzultáció után megtorló jellegű vámokat vethet ki, ha nem sikerül kétoldalú kereskedelmi megállapodást elérni Washingtonnal. A listán lévő több tízezer amerikai termék az Egyesült Államoktól vásárolt teljes brit import 27 százalékát teszi ki.

Related posts