Fokozatosan eltűnnek az utolsó, titokzatosan rejtőzködő kőkorszaki törzsek is, mintha a múlt homályába vesznének el.


Miközben a globális társadalom egyre inkább a technológiai újítások irányába halad, fontos, hogy ne feledkezzünk meg azokról a közösségekről, amelyek tudatosan távolságot tartanak a modern civilizációtól. Az Amazonas rejtett zugai, Indonézia mesés szigetei és az Andamán-szigetek titokzatos törzsei olyan életformát képviselnek, amely szinte teljesen mentes a mai világ zűrzavartól - ha pedig hallottak is az új vívmányokról, azt úgy tűnik, hogy elutasítják. Felmerül a kérdés, mennyi ideig őrizhetik még meg ezt a sajátos, hagyományokon alapuló életmódot, és hogy a jövőben mi fog történni velük, ha a világ továbbra is a saját irányába halad?

A The Guardian jelentése alapján úgy tűnik, hogy bolygónkon legalább száz olyan, kőkorszaki életmódot folytató törzs létezhet, amelyek eddig nem érintkeztek a külvilággal.

A legnagyobb része elszigetelt törzseknek Dél-Amerikában és Délkelet-Ázsiában lelhető fel, különösképpen az Amazonas sűrű és rejtélyes őserdőiben. Itt legalább 80 különböző csoport található, míg Indonézia szigetein további néhány tucat, akik szintén megőrizték hagyományaikat és életformájukat.

Ugyanakkor lényeges figyelembe venni, hogy ezek a törzsek szándékosan távol tartják magukat a külvilágtól: területüket csapdákkal őrzik, ezzel is egyértelművé téve, hogy nem óhajtanak kapcsolatot létesíteni másokkal.

A gyarmatosítók, misszionáriusok és fakitermelők tevékenysége mély sebeket ejtett a helyi törzsekben, és tartós bizalmatlanságot szült közöttük. Az Andamán-szigeteken élő szentinelézek határozottan elzárkóznak a külső behatásoktól; minden közeledést heves ellenállással kísérnek. Ezt jól szemlélteti a 2018-as eset, amikor John Chau, egy amerikai misszionárius, megpróbálta megtéríteni őket, ám az akciója tragédiába torkollott, és végül az életét vesztette.

Az indiai kormány katonai hajókkal biztosítja a sziget védelmét, hogy megóvja a helyi törzset és a kívülállókat egyaránt. A katonai jelenlétet 50 és 500 fő közé teszik, de a törzs nyelvéről és kultúrájáról alig áll rendelkezésre információ.

Sokan úgy gondolják, hogy a törzsek megóvása érdekében az integráció a kulcs, azonban a szakértők véleménye szerint a legnagyobb fenyegetést éppen a külvilág jelenti számukra.

A kérdés pedig az, meddig maradhatnak biztonságban. Lehet, hogy néhány évtizeden belül az utolsó elszigetelt törzsek is eltűnnek - velük együtt pedig egy letűnt világ utolsó emlékei is.

Related posts