Megalakult a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság.
A vízproblémák egyre növekvő részének hátterében ma már nem csupán a hagyományos vízgazdálkodási módszerek állnak.
Az Energiaügyi Minisztérium (EM) bejelentette, hogy egy tárcaközi bizottság alakult, amely támogatja a vízgazdálkodási célok megvalósítását.
A természeti kincseink megőrzése és fenntartása kiemelkedő jelentőséggel bír, különösen a tavaink és folyóink vízminőségének, valamint élővilágának védelmében. Az elmúlt évek szélsőséges időjárási jelenségei arra figyelmeztetnek, hogy sürgős, összehangolt intézkedések szükségesek, amelyek figyelembe veszik az ökológiai és gazdasági szempontokat is. E folyamat kulcsfontosságú eleme a vizek hatékony és tudatos kezelése, valamint a vízvisszatartás maximalizálásának elősegítése. Csak így biztosíthatjuk a jövő generációinak a természeti erőforrások fenntartható használatát.
A célok elérésének érdekében jött létre a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság, amelyet az Energiaügyi Minisztérium irányít.
A hidrológiai ciklus drámai átalakulásai következtében az utóbbi másfél-két évtizedben minden évben tanúi lehettünk olyan szélsőséges vízgazdálkodási és hidrológiai eseményeknek, amelyek sürgős intézkedéseket igényelnek. A vízzel kapcsolatos problémák egyre nagyobb része mára már túllép a hagyományos vízgazdálkodás keretein, ezért elengedhetetlen az ágazatok közötti együttműködés, hogy a vízpolitikai elvárások következetesen érvényesülhessenek. Az integrált vízgazdálkodás kulcsfontosságú eleme hazánk gazdasági fejlődésének, a biztonságos élelmiszertermelés fenntartásának és a vidéki területek fejlődésének – hangsúlyozzák a szakértők.
A Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság keretet biztosít a tárcákon átívelő kérdések egyeztetésére, nyomon követésére és eredményeinek megjelenítésére.
A bizottság célja, hogy elősegítse a vízgazdálkodás, a fenntartható mezőgazdaság, a terület- és településfejlesztés, valamint a környezeti és tájvédelmi szempontok integrálását. Ennek érdekében többek között összehangolja a vízgazdálkodási hosszú távú stratégiákat más ágazati célokkal, hogy biztosítsa a víz mint erőforrás fenntartható használatát és védelmét. Ezen felül javaslatokat fogalmaz meg jogszabályok, programok és intézkedések kidolgozására, amelyek célja a vízhez való hozzáférés javítása, különös figyelmet fordítva a vízhiányos területekre. A bizottság részt vesz az Országgyűlés és a kormány közötti egyeztetési folyamatokban, és véleményezi a vízgazdálkodással kapcsolatos kormány-előterjesztéseket és tájékoztató anyagokat. Ezen kívül figyelemmel kíséri az európai uniós döntéshozatali eljárásokat, hogy azonosítsa a vízgazdálkodást érintő magyar érdekeket, és javaslatokat tegyen azok hatékony képviseletére - áll a minisztérium közleményében.
A bizottság elnöke az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára, állandó tagjai az agrárminiszter által delegált államtitkár, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára, a közigazgatási és területfejlesztési miniszter által delegált államtitkár, az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős helyettes államtitkára, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának az elnöke, valamint az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója - áll a közleményben.