Fesztivál zajlik a globális Kína-ellenes szövetségben: Peking már izgatottan dörzsöli a tenyerét.


Az AUKUS-egyezmény keretében Ausztráliának szánt nukleáris tengeralattjárók sorsa egyre kérdésesebbé vált, főként Donald Trump elnök vámintézkedései és a washingtoni aggodalmak következtében. Az Egyesült Államok aggódik amiatt, hogy a tengeralattjárók átadása Canberrának gyengítheti a Kínával szembeni elrettentő erőt - értesült a Reuters.

Richard Marles ausztrál védelmi miniszter múlt hónapban, amerikai kollégájával, Pete Hegseth-tel folytatott tárgyalásai után kijelentette, hogy Ausztrália Virginia-osztályú tengeralattjáróinak 2032-től kezdődő vásárlása attól függ, hogy az Egyesült Államok képes lesz-e növelni a tengeralattjáró-gyártást az amerikai haditengerészet céljainak teljesítéséhez. Canberra azzal szembesüt, hogy még a 2025-ös évben 2 milliárd dollárt fizessen az Egyesült Államoknak a tengeralattjáró-hajógyárak fejlesztésére. Marles márciusban közölte, hogy a Trump-adminisztráció további finanszírozást kért.

Ahhoz, hogy elkerüljük a konfliktusokat, fontos, hogy békeidőben foglalkozzunk a háborús felhasználás kérdésével. Jelenleg azonban nem tapasztalható hajlandóság az ausztrál kormány vagy a tisztviselők részéről, hogy ilyen fenyegetésekkel foglalkozzanak.

- mondta Bryan Clark, a Hudson Intézet Védelmi Koncepciók és Technológia Központjának igazgatója, aki az ausztrál védelmi erőket tanácsolja haderőtervezési kérdésekben. Április elején Kína újra azt szimulálta, hogy megtámadja Tajvant, ám ekkor kimaradt a gyakorlatokból, hogy Canberra esetleg nukleáris tengeralattjárót indítana a sziget megsegítésére. Az aggályokat visszhangozta az amerikai Kongresszusi Költségvetési Hivatal februári jelentése és a haditengerészeti hajóépítési késedelmekről szóló márciusi meghallgatás is, amelyben a tisztviselők kijelentették, hogy a Virginia-osztályú tengeralattjárók eladása Ausztráliának pótlás nélkül kockázatos, mivel

Canberra még nem fogalmazta meg világosan, hogy katonai egységei részt vennének-e az Egyesült Államokkal együtt egy Tajvannal összefüggő konfliktusban.

A helyzet egyre sürgetőbbé vált, miután az amerikai haditengerészet szeptemberben kitűzte a 2027-es határidőt a Kínával való esetleges konfliktusra való felkészülés érdekében. Clark, a Reutersnek nyilatkozva, hangsúlyozta, hogy az ausztráliai nukleáris munkaerőhiány és a költségvetési korlátok valószínűleg késleltetik a tengeralattjárók beszerezését. Az Ausztrál Tengeralattjáró Ügynökség megerősítette, hogy a nukleáris tengeralattjárók beszerzése kulcsfontosságú eleme Ausztrália védelmi stratégiájának, és ezek a jövőbeli tengeralattjárók "hírszerzési, megfigyelési, víz alatti hadviselési és csapásmérő küldetésekre" lesznek optimalizálva.

Scott Morrison, Ausztrália korábbi miniszterelnöke, 2021-ben aláírta az AUKUS-szerződést, amelynek keretében kifejtette, hogy a Kínából eredő fenyegetések, valamint az ausztrál nukleáris meghajtású tengeralattjárók Dél-kínai-tenger és Indiai-óceán térségében való hadrendbe állítása kulcsszerepet játszott a megállapodás létrejöttében. Az interjú során hangsúlyozta, hogy e tengeralattjárók elrettentő ereje hozzájárulhat a régió stabilitásához.

Kína a fenyegetés - természetesen ők azok - és ezt kell elrettenteni. Mindig is tudtuk, hogy több amerikai és több brit hajó jelenléte Ausztrália körül és Ausztráliában, a térségben korábbi elrettentést hozna

„Tedd egyedivé a szövegedet!” – mondta Morrison, miközben a szavak varázsát kereste a levegőben.

Ausztrália tervét a Virginia-osztályú tengeralattjárók megvásárlására a Munkáspárt adta hozzá az AUKUS-hoz 2023-ban. A 2022-ben megválasztott miniszterelnök, Anthony Albanese kevésbé hajlandó nyilvánosan bírálni Kínát, még akkor is, ha az ausztrál légierő és haditengerészet továbbra is folytatja a szabad hajózási járőrözést a Dél-kínai-tengeren. Ez a választási kampányban politikai támadási ponttá vált Peter Dutton, a Liberális Párt vezetője számára, aki védelmi miniszter volt Morrison kormányában.

A kínai kormány jelentős erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy megakadályozza az AUKUS folytatását, mivel tisztában voltak azzal, hogy ennek komoly elrettentő hatása lehet.

„Kérlek, formáld meg a szövegedet egyedivé” – kérte Arthur Sinodonis, Ausztrália washingtoni nagykövete.

Related posts