Magyarország kiemelkedő helyet foglal el az Európai Unióban a lakások áremelkedésének terén, hiszen az országunkban tapasztalható drágulás szinte páratlan. Az ingatlanpiac dinamikus változásai révén hazánk a legnagyobb mértékű lakásár-növekedés színhelyév

Magyarország ismét az élen végzett egy nem igazán vidám statisztikában: Észtország mellett nálunk nőttek a legjobban a lakásárak az elmúlt 14 évben. Az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint
2024 harmadik negyedévében Magyarország és Észtország ingatlanpiacán a lakásárak 230%-kal emelkedtek a 2010-es év hasonló időszakához képest. Ez a jelentős növekedés a két ország gazdasági fejlődését és a lakáskereslet változásait tükrözi.
Hét másik országban – köztük Litvániában, Lettországban, Csehországban, Ausztriában, Portugáliában, Bulgáriában és Luxembourgban – az ingatlanárak több mint 100 százalékkal nőttek, ami azt jelenti, hogy ezek az árak több mint megduplázódtak az elmúlt időszakban. A legkisebb növekedést Spanyolországban, Finnországban és Cipruson tapasztalták, míg egyetlen ország van csupán, ahol a lakásárak csökkentek: ez Olaszország, ahol 2010-ben kipukkadt az ingatlanpiaci buborék, súlyos válságba sodorva az országot. (A szintén jelentős ingatlanpiaci válságon átesett Görögország esetében az EU nem hozott nyilvánosságra lakásár-adatait.)
Az adott időszakban Magyarországon a bérleti díjak 108%-kal emelkedtek, ami több mint duplázódást jelent, de ezzel csak a negyedik helyen állunk a rangsorban. A legnagyobb drágulás Észtországban tapasztalható, ahol a növekedés elérte a 216%-ot, míg Litvániában 183%-os, Írországban pedig 109%-os emelkedés volt megfigyelhető. Érdekesség, hogy egyedüli kivételként Görögországban az albérletek ára 2010 óta csökkent, 16%-kal.
2024 harmadik negyedévében a magyar ingatlanárak az egy évvel korábbi szinthez képest 13,4 százalékkal, az előző negyedévhez mérten 0,7 százalékkal emelkedtek. Éves szinten két másik országban drágultak jobban a lakások tavaly július és szeptember között, Bulgáriában 16,5, Lengyelországban pedig 14,4 százalékkal.