Az új amerikai szankciók máris hatással vannak az orosz olajexport helyzetére – számolt be róla a G7. A gazdasági események gyorsan változnak, és a legfrissebb intézkedések új kihívások elé állítják Oroszországot, ami a globális olajpiacra is kihatással b


Kína keleti partjainál, Santung tartomány vizein várakoznak azok az orosz tankerhajók, melyek a pénteki napon felkerültek az Egyesült Államok szankciós listájára – számolt be róla a Bloomberg.

Miért kiemelkedően fontos ez a téma? A legújabb szankciók célkeresztjébe került hajók a teljes orosz tengeri olajexport 42%-át bonyolítják, főként Kínába és Indiába irányítva az olajszállítmányokat.

A Biden-kormány pénteki döntésével újabb szankciós intézkedéseket hozott, így a korlátozások alá eső orosz hajók száma már 183-ra emelkedett, amelyből 143 tankerhajó. Ez a legnagyobb bővítése a szankciós listának 2022 óta, jelezve a helyzet súlyosságát és a kormány fokozott intézkedéseit.

Tágabb kontextus: a kínai hatóság azért döntött úgy, hogy elővigyázatosságból nem engedi kikötni a szankció alá tartozó hajókat, mert a kínai kormányzat nem szeretné elmérgesíteni a viszonyt a következő amerikai kormánnyal. Ezért inkább az Egyesült Arab Emírségekből, Ománból vagy Angolából rendelnek nyersolajat.

Mik várhatók a közeljövőben? A szankciók hatására az orosz olajexportot a hordónként 60 dolláros ársapka alá terelhetik. Ez azt jelenti, hogy ezen az ár alatt bármely tanker szállíthat orosz olajat, és a nyugati biztosítók szolgáltatásait is igénybe vehetik. Ennek következményeként nem szükséges a rejtett flotta hajóit használni, bár ezáltal a bevételek csökkenése is valószínű.

Felülnézeti perspektívából nézve a szankciók alapvető célja az, hogy Oroszország anyagi forrásait csökkentsék az Ukrajna ellen folytatott háborúhoz. Ebből a nézőpontból nézve lényegtelen, hogy ezt hogyan valósítják meg: lehet, hogy az oroszoknak olcsóbban kell értékesíteniük az olajat, vagy esetleg új árnyékflotta-tankereket kell beszerezniük, valamint közvetítő cégek működését kell finanszírozniuk.

Related posts