Másodfokú ítélet született a pécsi Heindl Péter ügyében, aki piros festékkel módosította egy gimnázium udvarán elhelyezett CÖF-ös óriásplakátot.

A Pécsi Törvényszék másodfokú döntése alapján rongálás vádjával elítélték Heindl Pétert, aki aktivistaként piros festékkel módosította a CÖF "Háborúpártiak" című plakátját. Ezért megrovásban részesítették. Heindl azonban fellebbezett, így az ügy most a Pécsi Ítélőtábla elé kerül - tudatta a Magyar Helsinki Bizottság.
Heindl végül az akció mellett tette le a voksát, miután a közpénzen működő CÖF 2023 nyarán a pécsi gimnázium udvarán felállította a legfrissebb kormányzati kampány óriásplakátját. Heindl nem tétlenkedett: ráírta a plakátra, hogy "a pártpolitika tilos az iskola területén, és nem állhat egyoldalú állami támogatás mögött". Emellett a már védjegyévé vált paprikajancsifejét is odafestette, ezzel még hangsúlyozva üzenetét.
A Pécsi Járásbíróság 2024 júliusában hozott döntésével felmentette Heindlt az ügyben, mivel megállapította, hogy kár nem keletkezett. A bíróság indoklása szerint a plakát a hirdetési időszak letelte után még mindig látható volt, így már hulladéknak minősült. Az átfestés pedig sem a hirdetési cégnek, sem a CÖF-nek nem okozott kárt.
Miután az ügyészség fellebbezett a korábbi döntés ellen, a másodfokú bíróság radikálisan eltérő álláspontra helyezkedett. A Pécsi Törvényszék ítélete szerint nem számít, hogy Heindl a hirdetési idő lejárta után festette át a plakátot. A bíróság álláspontja szerint a plakátfestés akkor is jogsértő, ha a tulajdonos nem szenvedett el kárt.
A Heindlt képviselő Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje kifejtette, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága és a tulajdonhoz való jog között nem áll fenn ellentét, mivel a plakátfestés során nem történt kár. Emellett hangsúlyozta, hogy az ilyen tevékenység nem jelent veszélyt a társadalom számára. Fazekas Tamás ügyvéd, együttműködve Heindllel, fellebbezést nyújtott be a döntés ellen.
Heindl ügyében tavaly novemberben jogerős döntés született. A Pécsi Ítélőtábla egy 2022-es plakát átfestése miatt bűnösnek találta az aktivistát, akire a legkisebb büntetést, egy megrovást rótták ki.
Heindl munkásságával ebben a videóban foglalkoztunk bővebben: