A legújabb árcsökkentő bejelentés hatására a patikák meglepetten reagáltak, és aggodalommal figyelik a helyzet alakulását.

Fedezd fel a magyar egészségügy legfontosabb és sürgető kérdéseit a Private Health Forumon, amely szeptember 30-án kerül megrendezésre, mint a magánegészségügyi szektor találkozási helye! Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy részt vegyél ezen a nagyszabású, innovatív eseményen – regisztrálj most, és légy részese a szakmai diskurzusoknak, amelyek formálják a jövőt!
A nemzetgazdasági miniszter nemrég közzétett Facebook-bejegyzése, amelyben Greskovits Dáviddal, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) elnökével folytatott egyeztetésről számolt be a nem támogatott gyógyszerek árának jelentős növekedése kapcsán, bizonytalanságot keltett a szakmában.
Bár jelenleg még nincsenek konkrét intézkedések, a gyógyszerpiac szereplői között már elindultak a spekulációk. Egyes szakmai csoportokban
Olyan értesülések látnak napvilágot, miszerint a patikai árrés mértékét akár 15 százalékra korlátozhatják, ami többek véleménye szerint komoly fenyegetést jelentene a kisebb gyógyszertárak fennmaradására nézve.
A hazai patikák tavalyi bruttó bevétele közel 1200 milliárd forint volt, amelynek 60 százaléka támogatott készítményekből, 40 százaléka pedig szabadáras termékekből származott. Míg a közfinanszírozott szerek árrését 2007 óta nem emelték, addig a nem támogatott készítmények árai jelentősen növekedtek.
Az utolsó öt év során a támogatott gyógyszerekből származó bevétel 56 százalékkal emelkedett, míg a szabadáras termékek esetében ez a növekedés már 118 százalékot mutat. Jelenleg egy átlagos vény nélküli gyógyszer ára elérte az ötezer forintot, ami öt évvel ezelőtt csupán ennek a felét tette ki.
"Amennyiben a miniszter posztja ársapkát vezetne be ezekhez a termékekhez, az nyilvánvalóan jelentős mértékben rontaná a gyógyszertárak profitabilitását. Ugyanakkor nem hozná magával azt az előnyt, hogy a 13 ezer forintos fogamzásgátlóért a jövőben csak ötezret kellene kifizetni" - fejtette ki egy gyógyszerpiaci szakértő a lapnak, aki teljes mértékben értelmetlennek tartja az ilyen típusú hatósági beavatkozást a patikai árak terén.
Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke úgy véli, hogy a nemzetgazdasági miniszter valószínűleg a gyógyszergyártók önmérsékletét kérte számon, nem pedig a gyógyszertárak árréseit célozta meg. Ezt az álláspontját azzal támasztotta alá, hogy Pintér Sándor belügyminiszter irányítása alatt nemrégiben indultak el egyeztetések a patikák árréseinek kérdésében.
A közfinanszírozott gyógyszerek átlagos patikai árrése jelenleg 7,8 százalék, az 5500 forintnál drágább készítményeknél pedig mindössze 3,2 százalék. A kis forgalmú gyógyszertárak több mint negyede már most is veszteséges a működési támogatás ellenére.
Hankó Zoltán a lapnak kifejtette, hogy bármilyen intézkedés, amely a gyógyszertári szektor árréséből származó bevételek csökkenését eredményezi, komoly kockázatot jelent a gyógyszertárak bezárására, és politikai szempontból is hátrányos következményekkel járna.