A demencia megelőzése és kezelése: Innovatív megközelítések és lehetőségek A demencia, mint komplex neurodegeneratív betegség, számos embert érint világszerte, és a megelőzésére, valamint kezelésére irányuló stratégiák folyamatosan fejlődnek. Az alábbiak


"Az agyi öregedés jeleinek felismerése, valamint a demencia korai tüneteinek azonosítása, fontos lépés a probléma kezelésében" - hangsúlyozza Dr. Bohács Krisztina, a kognitív képességek fejlesztésével foglalkozó intelligenciakutató, a GEM Tanulási Központ szakmai vezetője.

A szakértő egy a közelmúltban megjelent tanulmányra hivatkozva ismertette, hogy az olyan kognitív stimulációs programok, mint például a BrainRx, képesek hatékonyan csökkenteni a kognitív hanyatlás tüneteit.

"Valóban, ezek a programok nem tudják végleg megállítani a betegséget, de képesek jelentős mértékben lelassítani annak előrehaladását, és javítani az érintettek életminőségét. A rendszeres testmozgás, az intenzív kognitív tréning, valamint a személyre szabott táplálkozás mind hozzájárulhat a betegség lefolyásának enyhítéséhez" - mondta az intelligenciakutató.

Sokan tapasztalják, hogy a mindennapi élet apró részletei könnyen homályba vesznek: elfelejtik a nevüket, nem tudják, hova parkoltak, vagy mikor jártak utoljára orvosnál. Ezek a jelenségek jellemzően az 50. születésnap környékén kezdenek el megjelenni. Sokak számára ez a memóriavesztés az öregedés természetes velejárójának tűnik.

"Ennek azonban nem szabadna így lennie!" - figyelmeztet Dr. Bohács Krisztina. "A tanulmány fő célja, hogy bemutassa a különböző kognitív képességek prevenciós célú mérésének fontosságát, valamint a kognitív stimulációs programok hatásait az öregedő agy, a korai stádiumú demenciák és a Parkinson-kór esetén."

A kiemelkedő színvonalú, evidencia-alapú kognitív stimulációs programok jelentős mértékben mérséklik és lassítják a minimális kognitív károsodás, valamint a különféle demenciák és a Parkinson-kór megnyilvánulásait.

Egyedi módon kifejezve: Emellett serkentik a pozitív életfelfogást, valamint az együttműködés és a társas kapcsolatok kialakításához elengedhetetlen végrehajtó funkciók hálózatát.

"A demencia kezelése során a gyógyszeres terápiák hatékonysága sajnos nem mindig kielégítő" - emelte ki a GEM Tanulási Központ szakmai vezetője. "A prevenció terén pedig egyre inkább előtérbe kerül a holisztikus megközelítés." A szakértő hangsúlyozta, hogy a mozgás, a helyes táplálkozás és a célzott programok rendszeres alkalmazása alapvető fontosságú a betegség megelőzésében és kezelésében.

Ráadásul ez hozzájárul a kognitív károsodás kockázatának csökkentéséhez is. A gondosan megtervezett, napi legalább egy órás edzések 3-6 hónapon keresztül bizonyítottan mérséklik a betegségek progresszióját. Ezen kívül a személyre szabott táplálkozás és bizonyos táplálékkiegészítők a demenciával küzdők esetében is képesek lehetnek a betegség előrehaladott fázisaiban akár egy-két szinttel is javítani a betegek állapotát.

Related posts