Úgy tűnik, hogy az Új Nemzeti Galéria mégsem valósul meg a Városliget területén. - Üdvözlet Magyarország!

2025. január 9-én Lázár János építési és közlekedési miniszter sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az idei költségvetés nem tartalmaz forrást az Új Nemzeti Galéria megépítésére. Ennek következtében továbbra is kérdéses, hogy a múzeum a Városligetben, vagy esetleg egy másik helyszínen valósulhat meg.
Az Új Nemzeti Galéria létrehozása a Liget Budapest Projekt részeként valósul meg, amely Budapest egyik legjelentősebb kulturális és turisztikai fejlesztése. A múzeum, amelyet a projekt "zárókövének" is neveznek, eredetileg 2025-ben kezdett volna épülni, a Petőfi Csarnok helyén, a SANAA japán építészeti iroda innovatív tervei alapján – tájékoztat az Építészfórum.
A Városliget Zrt. által 2014-ben kiírt nemzetközi tervpályázatot a neves Pritzker-díjas építészstúdió, a SANAA nyerte el. A kiviteli tervek kidolgozására 2016-ban a magyar Bánáti + Hartvig Kft.-vel együttműködve szerződtek, a megállapodás értéke kezdetben 2,65 milliárd forint volt, de később 2,83 milliárdra nőtt. Az épület, amely 50 ezer négyzetméteres alapterületével és hét szintjével (két pinceszint, földszint és négy emelet) a kortárs építészet egyik emblematikus alkotása lehetett volna, jelentős szerepet játszott volna a város arculatának formálásában.
A projekt költségvetése az évek folyamán drámaian növekedett. A Városliget Zrt. 2017-ben még 26 milliárd forinttal tervezett, de a későbbi tervezési fázisok során ez az összeg először 48 milliárdra, majd egy 2020-as szerződésmódosítással már 73 milliárdra emelkedett. A legfrissebb sajtótájékoztatón Lázár János azonban már 200 milliárd forintos bekerülési költségről beszélt, kiemelve, hogy a végső összeg akár még ennél is magasabbra rúghat, attól függően, hogy milyen ajánlatok érkeznek be.
Lázár János hangsúlyozta, hogy ahhoz, hogy a terv megvalósulhasson, a költségvetésben minimum 200 milliárd forintot kellene biztosítani, de akár ennél is nagyobb összegre lenne szükség. Jelenleg azonban ez a forrás nem áll rendelkezésre. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a beruházás még nem került teljesen le a napirendről.
A fővárosi önkormányzat több alkalommal is hangot adott aggodalmának a Városliget fejlesztéseivel kapcsolatban. 2020-ban egy rendeletet fogadtak el, amely eltávolította az Új Nemzeti Galéria tervezett építési helyét a Városliget területéről. Az önkormányzat érvrendszere a zöldterületek védelmére és a park közhasználatának megőrzésére helyezte a hangsúlyt, ami számukra kiemelkedő jelentőséggel bír.
A kormány ezzel párhuzamosan kiemelt jelentőséggel ruházta fel a projektet, lehetőséget teremtve ezzel arra, hogy a fejlesztések eltérhessenek a fővárosi építési normáktól. Ez a lépés komoly alkotmányossági kérdéseket vetett fel a fővárosi vezetés körében, akik úgy vélik, hogy a döntés sérti az önkormányzati törvényeket. E törvény ugyanis garantálja, hogy a települések saját területükön szabadon alakíthassák ki az építési szabályaikat.
Az Új Nemzeti Galéria építésének elhalasztása nem csupán pénzügyi vonatkozásokat érint, hanem politikai és társadalmi feszültségeket is generál. A projekt hívei úgy vélik, hogy a galéria hozzájárulna Budapest kulturális életének gazdagításához és a turizmus élénkítéséhez. Ezzel szemben a kritikusok a Városliget túlépítésére és a költségek drámai emelkedésére figyelmeztetnek, így a vita nem csupán a galéria jövőjéről szól, hanem a város fejlődésének irányáról is.
Jelenleg még homályos, hogy a tervezett beruházás végül megvalósul-e, és ha igen, hol kapna új otthont az Új Nemzeti Galéria. Az viszont egyértelmű, hogy a projekt sorsa továbbra is kérdéses, és még sok kihívást kell leküzdeni ahhoz, hogy véglegesen eldőljön a sorsa.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni: