Vajon véget ér a járásbíróságok kora?


A kormány megerősítette és a parlament elé viszi az "igazságügyi négyesfogatnak" is nevezett reformot, amellyel többek között a Lendvai Járásbíróság a Muraszombati Körzeti Bíróság kirendelt egységeként működne tovább. Mindenképpen presztízsveszteség lenne ez az amúgy is megtépázott kétnyelvűség, a kétnyelvű ügykezelés szempontjából, de akár komolyabb gondokat is jelenthet.

Az igazságügyi reform célja a járásbíróságok megszüntetése lenne.

A kormány bejelentette, hogy az "igazságügyi négyesfogatnak" is nevezett igazságügyi reform keretében megszüntetnék a járásbíróságokat, ami kedvezőtlenül érintheti a magyar nyelv bírósági használatát. A kérdéskörben Horváth Ferenc magyar nemzetiségi képviselő fejezte ki aggodalmát az igazságügyi tárca vezetőjének írt levélben. Válasz eddig nem érkezett.

A szlovén kormány bejelentette az úgynevezett "igazságügyi négyesfogat" megerősítését, amely új törvényi reformokhoz vezet a bírósági és bírói tevékenységekkel kapcsolatban. A tervezett jogszabályok között szerepel a bírói tanács és az államügyészség működésének megújítása is. Amennyiben a parlament jóváhagyja ezeket a törvényeket, az egyik legjelentősebb változás az egységesített elsőfokú bíróság bevezetése lesz. Ez azt jelenti, hogy a hagyományos járásbíróságok eltűnnek, és helyettük körzeti bíróságok és bírók működnek majd elsőfokon. A reform célja a bíróságok működésének hatékonyabbá, átláthatóbbá és felelősségteljesebbé tétele, amely a jelenlegi járások és körzetek közötti tehermegoszlás problémáit is orvosolni hivatott. A jövőben a meglévő járásbíróságok továbbra is működnek, ám egy központi, körzeti bíróság alá fognak tartozni. Például a Muravidéken a lendvai bíróság a muraszombati körzethez kerülne.

Amíg az olasz kisebbség területén a változás nem rejt magában semmilyen veszélyt, mivel a körzeti bíróség helyszíne is kétnyelvű területen van, Koperben, addig a magyar kisebbség esetében van miért aggódni, ugyanis a muraszombati körzet nem kétnyelvű területen van, és a törvényjavaslat szerint a körzeti bíróság elnöke dönt a bírók egyenletesebb terheléséről, és nem biztos, hogy éppen azt tartja majd a legfontosabbnak, hogy mondjuk Lendvára magyarul is bíráskodni képes bírót osszon be.

Horváth Ferenc, a magyar nemzetiségi képviselő, valamint a nemzetiségi parlamenti képviselőcsoport tagjai közösen fejezték ki aggodalmaikat Andreja Katič igazságügyi miniszternek címzett leveleikben. Kiemelik, hogy továbbra is fennáll a lehetőség arra, hogy amennyiben a bíró nem beszél magyarul, tolmácsot biztosítsanak az érintett ügyfél számára. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy ez a lépés a magyar nyelv presztízsét kedvezőtlenül befolyásolja. Felhívják a figyelmet arra is, hogy a körzeti bíróság elnöke dönthet egy kirendeltség megszüntetéséről, természetesen a legfelsőbb bíróság elnökének jóváhagyásával, figyelembe véve a térség demográfiai és egyéb sajátosságait. Ezért kérik, hogy a jogszabályokban rögzítsék, hogy a jövőben ne csupán a körzeti bíró döntése határozza meg, hogy Lendván, a kétnyelvű területen, egyáltalán működjön-e bíróság.

A nemzetiségi képviselők megkeresésére eddig még nem kaptunk választ.

Az ügyben kerestük a Lendvai Járásbíróság elnökét, Bočkorec Bojan járási bírót, aki azonban nem nyilatkozott a kérdéskörben.

Related posts