Mélyrepülésben az amerikai tőzsde: a magyar befektetők is pórul járhatnak Az amerikai tőzsdék viharos időszakon mennek keresztül, ami nemcsak az amerikai, hanem a nemzetközi befektetőket is aggasztja. A magyar befektetők számára sem közömbös ez a helyzet


Az amerikai tőzsde lejtmenete a Donald Trump által bejelentett büntetővámoknak köszönhető.

Hétfőn drámai mértékben megnőtt az amerikai tőzsde részvényeinek eladási hulláma, ami jelentős eséseket eredményezett a tőzsdéken. Egyre több elemző és befektető aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy az amerikai gazdaság súlyos válságba kerülhet - számolt be róla a Bloomberg, ahogy azt a 444 is megjegyzi. Emellett a lap egy másik írására hivatkozva kiemeli, hogy a Donald Trump által felforgatott részvénypiac miatt pánik uralkodik a Wall Streeten.

A Bloomberg hírei szerint a New York-i tőzsde legmeghatározóbb vállalatait összegző S&P 500 index hétfőn 2,7%-os csökkenést mutatott, amely már összességében 5%-os visszaesést jelent az elmúlt kilenc nap során. Ilyen jelenségre nem volt példa a 2020-as covid-járvány kezdeti időszaka óta. Továbbá aggasztó, hogy a részvényindex értéke most először zárta le a 200 napos mozgóátlag alá 2023 novembere óta, ezzel megszakítva egy 336 munkanapból álló folytatást.

Mi állhat az amerikai tőzsdeindexek csökkenésének hátterében? A válasz egyértelműen Donald Trump elnöki tevékenysége és az általa hozott intézkedések. Legutóbb bejelentette, hogy április 2-ától életbe lép egy viszonosságra alapozott vámrendszer. Ennek bevezetésére azért van szükség, mert az Egyesült Államok kereskedelmi partnerei közül sokan lényegesen magasabb vámtételeket alkalmaznak az amerikai termékekre, mint fordítva. Ez a kereskedelempolitikai irányvonal nem csupán baráti országok, hanem riválisok részéről is megfigyelhető, kiemelve például Indiát, Kínát és az Európai Uniót is.

Donald Trump a kongresszus két háza előtt elmondott beszédében - az MTI beszámolója szerint - azt is hozzátette, hogy azon országok, amelyek akadályozzák az amerikai termékek bejutását piacukra, ugyanezt fogják tapasztalni az Egyesült Államok részéről. Az elnök ezen felül az amerikai mezőgazdasági termelők számára lehetőségként vázolta fel a vámok bevezetését, ami számukra versenyelőnyt jelent majd a vámmal sújtott importtermékekkel szemben.

Végül az Egyesült Államok elnöke hangsúlyozta az acél- és alumíniumtermékekre kivetett 25 százalékos vám fontosságát, amelyet az amerikai gazdaság védelmének részeként értékelt. Ugyanakkor elismerte, hogy ez az új vámrendszer átmenetileg "kisebb zűrzavart" okozhat.

Related posts