Minden esetben szükség van egy meghívóra.

Albert Éva, Horváth Zsuzsa és Tóth Csilla (Fotó: HZS gyűjteményéből)
Horváth Zsuzsanna, a Csemadok Rimaszombati Alapszervezetének gazdasági felelőse, szintén azon kiválasztottak közé tartozik, akik idén elnyerték a Csemadok Közművelődési Díjat.
Méltatásában elhangzott, hogy már az alapiskolás évek alatt aktívan részt vett az énekkar munkájában. Gimnazistaként pedig még szorosabbra fűzte a kapcsolatát a kultúrával, hiszen a diákok és tanáraik közösen látogatták a színházi előadásokat a régi Iparoskör színpadán, ahol sok felejthetetlen élménnyel gazdagodtak.
A Daxner utcai óvoda falai között folytattuk beszélgetésünket, ahol a kiváló óvodapedagógus és igazgatónő osztotta meg velünk gondolatait. Elsőként a köszönet hangzott el szájáról, méghozzá az őt jelölő szervezet, a területi választmány irányába. E megtiszteltetést szívből jövő örömmel fogadta, hiszen ezzel is elismerték több évtizedes elhivatott munkáját. Jelenleg nemcsak az alapszervezet aktív tagja, hanem a Csemadok Rimaszombati Területi Választmányának is fontos szereplője.
"Az igazság az, hogy én voltam a legjobban meglepve, mert soha nem éreztem azt, hogy valamilyen különös dolgot vittem véghez, csak tettem a dolgomat ingyen és bérmentve, teljes mértékben a szabadidőmben" - szögezte le.
A helyi Csemadok vezetőségébe 35 évvel ezelőtt került, akkor szólította meg az akkori elnök, Samu András, akinek a feleségével gimnáziumi osztálytársak voltak. Mint megjegyzi, mindig kell egy felkérés, s láthatott benne olyan potenciált, amit kihasználhatott. Az 1990-es években egy nagyon jó csapat jött össze, olyan emberek, akikkel ismerték egymást, az élet más területén is tartották a kapcsolatot, egyidős gyerekeik voltak, gyakran eljártak együtt kirándulni, az ünnepeket együtt tartották, jó barátok a mai napig.
"A Csemadokban végzett munkát az összetartó erő miatt nem vette senki közülünk megterhelőnek. Ahogy visszagondoltam, nem volt egyszerű pedig abban az időben sem. Mégis hoztunk színházi előadásokat, beszélgetőesteket, énekeseket. Sokrétű programot csináltunk, magunk is élveztük" - mondja Horváth Zsuzsanna.
Az eddig elvégzett munka elismeréseként büszkén emlékezik vissza a 15 nyáron át megvalósított Fonóka kézműves táborokra. "2002-ben mi voltunk az elsők, akik ilyen táborokat indítottunk a szervezetek között. Minden nyáron 40-70 gyermeknek kínáltunk kézműves-foglalkozásokat és meseszínházi előadásokat, olyan gazdag élményekkel gazdagítottuk őket, hogy azok, akik részt vettek, a mai napig szívesen idézik fel azokat az emlékeket. Mostanra már mások is átvették a stafétát."
Mindennek eljön egyszer az ide, amikor át kell adni a stafétabotot. Mi sosem nyereségvágyból csináltuk, s igyekeztünk ezt is és egyéb rendezvényeinket is pályázatokon keresztül megoldani, hogy minél kevésbé terheljük meg a szülőket"
A Csemadokban kifejtett tevékenységei közül Horváth Zsuzsannának gazdasági felelősként a legfontosabb feladata a különböző pályázatok megírása, beadása, elszámolása. Ennek köszönhetően a rimaszombati alapszervezet nagyon sok sikeres rendezvényt valósított és valósít meg évről évre.
A pályázatokkal való munka hihetetlenül időigényes tevékenység. El sem tudom képzelni, hány órát szenteltem a pályázatírásnak az elmúlt 35 év során. Csak az értheti meg igazán, hogy mennyi energiát és türelmet igényel ez a folyamat, aki maga is részt vesz benne.
Örömmel tapasztaltam, hogy a pályázataink többsége sikerrel zárult, volt olyan évünk is, amikor négy pályázatunk nyert el támogatást. Korábban én feleltem a tagsági díjak beszedéséért is, de mivel az időm egyre szűkösebbé vált, szükségszerűvé vált a folyamat átszervezése. Most már más vezetőségi tagok is aktívan részt vesznek ebben a feladatban.
- jegyezte meg.
A közelmúlt pályázatai közül kiemelkednek az Új Gömör Tánccsoporttal kapcsolatos kezdeményezések, míg a jelenleg aktív projektek közül a 2010 óta zajló Gömöri Kórustalálkozókra benyújtott pályázatok érdemelnek külön figyelmet.
A Gömöri Kórustalálkozó méltóképpen megünnepelte első jeles évfordulóját.
"A rimaszombati alapszervezet mellett 2007-ben alakult meg a Blaha Lujza Vegyes Kórus. A vezetőségben már korábban is felmerült erre az igény, s kerestük a karnagyot. Nagyobbrészt énekelni szerető pedagógusok a tagjai. Povinszky Elvira (a területi választmány jelenlegi titkára - szerk. megj.) beszélt érdemben Mede Zsófiával, aki az első karnagyunk volt. Mindig szívesen emlékszünk az első évekre, mert olyan karnagy volt, aki a szívét, lelkét beletette a munkába. Később ő külföldre ment, aztán volt karnagyunk Magyarországról, egy ideig Szarvas Erzsike is vezette a kórust. Nagyon örülünk, hogy Sósik Szilárdot megtaláltuk. Ő először tagként énekelt velünk, aztán elvállalta a vezetésünket. Galántán részt veszünk megmérettetésen is, ahol komoly szakmai zsűri értékel.
Két csillogó ezüstkoszorúnk ékesíti a gyűjteményünket, és nemrégiben a második aranykoszorút is birtokunkba vettük. Ezen felül egy különleges díjat is nyertünk, amely egy veszprémi tanulmányutat és egy izgalmas fellépéssorozatot tartalmaz. Rendszeresen részt veszünk nemzetközi kórustalálkozókon, ahol büszkén képviseljük városunkat és öregbítjük hírnevét.
- avat be a részletekbe.
Az idei programok kapcsán elmondta, hogy öröm, hogy a járvány miatti kihagyások után már visszatértek a hagyományos farsangi bálokhoz és február 1-én az idei rendezvényeket a sikeres 71. Csemadok-bállal meg is nyitották.
Jelenleg intenzíven készülnek a március 15-i ünnepségre. Az egész év során folyamatosan zajlik a XIV. Gömöri Kórustalálkozóra való felkészülés, amely októberben kerül megrendezésre. A kórus tagjai heti rendszerességgel próbálnak, folyamatosan új darabokat sajátítanak el, és emellett összpontosítanak a nyári majális megtervezésére is. Számos egyéb eseményt is szerveznek, mint például a Tompa Mihály szavalóversenyt, a Győry Dezső Napokat, valamint a Gömöri Magyarok Kulturális Ünnepélyét, amelyet a területi választmánnyal együttműködve valósítanak meg.
Örömmel tapasztalom, hogy Rimaszombat kulturális élete valóban gazdag és sokszínű, hiszen számos szervezet gondoskodik a változatos rendezvények szervezéséről. Korábban sokkal többen voltak kíváncsiak a programokra, beleértve a színházi előadásokat is; az emberek érdeklődése élénkebb volt. Jelenleg azonban a fiatalok jelenléte érezhetően csökkent. Évről évre felmerül az a költői kérdés, hogy ki fogja átvenni tőlünk a stafétabotot... Eddig már több próbálkozást is tettünk, de sajnos az eredmények még nem tükröződnek a valóságban.
Mi még csináljuk, amíg örömet szerez, mert ez nagyon fontos. Ugyanakkor igyekszünk az utánpótlást továbbra is megszólítani, felkérni, mert a Csemadok-lángot tovább kell adni"
- zárta a beszélgetést Horváth Zsuzsanna, s büszkén mutatta a magyar kultúra napja alkalmából rendezett galántai gála keretében átvett díjat, Kutak Adrienn kerámiáját, amelyről szintén a Csemadok-logó köszön vissza a lánggal.