Mit érdemes tenni, ha valaki véletlenül lenyel egy idegen tárgyat? Első lépésként fontos megnyugtatni az érintettet, és megkérdezni, hogy érzi magát. Amennyiben légzési nehézségei vannak, vagy fájdalmat tapasztal, azonnal hívj segítséget. Ha az idegen

Évente több tízezer esetben fordul elő, hogy valaki idegen testet nyel le, ami kórházi ellátást igényel. Szerkesztett részlet a Bél című könyvből.
Míg bizonyos emberek véletlenül nyelik le különféle tárgyakat, addig mások mögött pszichiátriai problémák húzódhatnak, amelyek miatt ezt tudatosan teszik. A lenyelt tárgyak méretétől függően előfordulhat, hogy a nyelőcsőben, míg mások a bélrendszerben ragadnak meg.
Az idő múlásával, ahogy egy idegen tárgy a bélrendszerben tartózkodik, úgy nő a fekélyek kialakulásának vagy a bélfal perforációjának veszélye, ami akár életveszélyes következményekkel is járhat. Ezzel szemben a kisebb méretű objektumok általában biztonságosan áthaladnak a béltraktuson, és végül a toalettben végzik.
A legtöbb lenyelt tárgy áthalad a bélrendszeren, de 10-20%-uk orvosi beavatkozást igényel. Ökölszabályként elmondható, hogy a gombnál kisebb kerek tárgyak biztonságosan áthaladnak az emésztőrendszeren, és útközben semmilyen záróizom nem tartja fel őket.
A leglényegesebb kivételek közé tartoznak a gombelemek, amelyek komoly veszélyt jelenthetnek, mivel képesek átégetni a bélfalat. Emellett a kis mágnesek is figyelmet érdemelnek, mivel ezek összeragaszthatják a bélhurkokat, ami súlyos komplikációkhoz vezethet.
Bármilyen hosszú vagy éles tárgy eltávolításához, amely nem képes alkalmazkodni a bél természetes íveihez, gyakran szükség van endoszkópos beavatkozásra. Súlyosabb esetekben azonban előfordulhat, hogy az endoszkópia nem elegendő, és sebészeti beavatkozásra lesz szükség.
A maró hatású szerek közé tartoznak a lúgok és a savak, a háztartási tisztítószerek gyakori összetevői. Ezek károsíthatják és lemarhatják a bélfal rétegeit.
Amennyiben a nyelőcső vagy a gyomor megsérül, előfordulhat, hogy műtéti beavatkozásra van szükség a károsodott szakasz eltávolításához. Ilyen esetekben a hánytatás nem javasolt, mivel fokozhatja a perforáció kockázatát, különösen, ha a fal már sérült.
Hosszú távú következményként hegesedés és szűkület léphet fel, ami az elkövetkező hetek-évek során alakul ki, valamint megnő a rák kialakulásának kockázata.
A fulladás egy olyan kritikus állapot, amelyben a légutak blokkolva vannak. A gégefedő feladata, hogy megakadályozza, hogy az étel a légcsőbe kerüljön, általában a nyelőcső felé irányítva azt. Amennyiben azonban az étel vagy más tárgy a légutakba juthat, az komoly fulladási veszélyt jelent. Ez az állapot azonnali életveszélyt idézhet elő, mivel a tüdő nem kap levegőt. Az egyik leghatékonyabb módszer a probléma kezelésére a Heimlich-fogás, amely segíthet a félrenyelt objektum kiürítésében.
Az ételbeékelődés akkor fordul elő, amikor egy ételdarab vagy más tárgy beszorul a nyelőcsőbe. Ennek hátterében több ok állhat: néha egyszerűen a méret a probléma, máskor pedig a nyelőcsőben fennálló egészségügyi állapotok, mint például daganatok vagy izommozgási zavarok gátolják az étel normális továbbhaladását. Az ilyen esetek kezelésénél nemcsak a kiváltó okokat kell orvosolni, hanem az elakadt ételt vagy tárgyat is el kell távolítani, hogy helyreálljon az átjárhatóság.