Az Egyesült Államokban jelentős mértékben csökkent a termelői infláció.


Az Egyesült Államokban a termelői infláció havi szinten 0,5%-kal csökkent, ami kedvező jel a gazdasági folyamatok szempontjából. A kiskereskedelmi forgalom viszont csak mérsékelt növekedést mutatott, ami valószínűleg annak tudható be, hogy a vámháború következtében sokan előrehozták a vásárlásaikat. Emellett az új munkanélküli segélykérelmek száma továbbra is alacsony szinten stagnál, míg a Philadelphiai Fed konjunktúraindexe meglepően erős teljesítményt mutat.

Április hónapban az Egyesült Államokban a kiskereskedelmi forgalom éves összehasonlításban 5,2%-os emelkedést mutatott, ami megegyezik a márciusi adatokkal. Havi szinten pedig egy szolid 0,1%-os növekedés figyelhető meg.

A termelői infláció áprilisban éves alapon 2,4% volt az előző havi 3,4%-ot követően (várakozás: 2,5%). A termelői maginfláció 3,1%-kal nőtt áprilisban az előző havi 4,0%-hoz képest (várakozás: 3,1%). Havi alapon a termelői infláció 0,5%-kal csökkent, míg a termelői maginfláció 0,4%-kal.

Az új munkanélküli segélykérelmek száma az előző hetivel megegyezően 229 ezer fő volt.

A Philadelphia Fed konjunktúraindexe nagyot javult. Az üzleti feltételek az előző havi 6,9 pont után 47,2 pontra nőttek, miközben javult a foglalkoztatottsági komponens, az új megrendelések is. A negatív oldalon viszont a fizetett árak magasabb lett, mint egy hónapja.

Összességében a bejövő adatok megnyugtatóak.

Az új munkanélküli segélykérelmek alapján a munkaerőpiac rendben van, miközben a kiskereskedelemben sincs nagy probléma. Ezzel kapcsolatban fontos, hogy a havi alapon 0,1%-os növekedés már a kereskedelmi háború hatása lehet, azáltal, hogy a fogyasztók előrehozták a vásárlásaikat a vámháború miatt.

A termelői infláció továbbra is kezelhető szinten mozog, ami kedvező jel a jövőbeli inflációs kilátások szempontjából.

Related posts