Nem szerelem, nem szex, csupán egy különleges társaság: így zajlik a barát(bérlés) kultúrája Japánban.

Japánban egyre népszerűbbé válik a barátnő- és barátbérlés, amely lehetőséget ad az embereknek arra, hogy különféle eseményekre vagy akár csak a mindennapokban társaságot béreljenek. E szolgáltatások egyik ismert képviselője a tokyo.rent-kano.net, ahol a felhasználók személyre szabott élményeket kaphatnak. A jelenség hátterében több tényező áll. Az egyik legfontosabb ok a modern életforma, amely gyakran elszigeteltséghez és magányhoz vezet. A fiatalabb generációk, akik a technológia világában nőttek fel, sokszor nehezen találják meg a valódi kapcsolódásokat, így az ilyen szolgáltatások alternatívát kínálnak számukra. Ezen kívül a társadalmi normák is változnak, és a barátbérlés mint jelenség egyfajta új formáját képviseli a társas kapcsolatoknak. A barátbérlés működése viszonylag egyszerű. Az érdeklődők online platformokon böngészhetnek a rendelkezésre álló "bérlők" között, akik különböző személyiségekkel és érdeklődési körökkel rendelkeznek. Az ügyfelek kiválaszthatják a számukra legmegfelelőbb partnert, akivel aztán különféle tevékenységeket végezhetnek, mint például étkezés, szórakozás vagy akár turizmus. A szolgáltatás célja, hogy pótolja a hiányzó társaságot, és egyedi élményeket kínáljon, miközben a bérlők is különféle tapasztalatokat gyűjthetnek.
A barát- és barátnőbérlés folyamata rendkívül egyszerű: a felhasználó először is böngészhet a weboldalon található vonzó profilok között, és kiválaszthat egyet, aki szimpatikus számára. Ezt követően lefoglalhat egy időpontot, hogy közösen részt vegyenek valamilyen szórakoztató programon. Az élmények során étterembe látogatnak, várost fedeznek fel, vagy éppen buliznak, de fontos, hogy bizonyos határokat mindig tiszteletben tartsanak – legalábbis elméletben.
Az efféle szolgáltatók részletes szerződési feltételeket határoznak meg, és vannak specifikus szabályaik. Például a tokyo.rent-kano.net világosan feltünteti, hogy tilos megosztani a személyes kapcsolattartási adatokat a partnerrel. Ennek megszegése esetén akár 500 000 jenes büntetést is kiszabhat a cég. Ezenkívül a fizikai érintkezés is korlátozott: általában csak kézfogás vagy könnyed ölelés engedélyezett, a csók vagy más intim érintkezés nem (legalábbis a leírtak alapján). Vagyis a hangsúly a társaságon, a barátkozáson van. Ma már egyébként nemcsak barátot vagy barátnőt lehet bérelni Japánban, de hivatásos bocsánatkérőt, középkorú férfit, kisunokát, komplett családot, vagy épp - kapaszkodjunk meg - kecskét is kölcsönözhetnek maguknak a felhasználók.
A barát- és barátnőbérlés piacán általában egyetemisták, színészek, modellek dolgoznak, illetve olyanok, akik másképp nehezen találnának munkát maguknak. Az egyik leghíresebb bérelhető barát Shoji Morimoto, akiről a nypost.com is írt. Ő évente körülbelül 80 ezer dollárt kaszál azzal, hogy mint "do nothing guy", társaságot nyújt másoknak.
Shihomi, akit sokan Shiho-chan néven ismernek, szintén ebben a különleges szektorban dolgozik. A japantoday.com számára elmondta, hogy az ő cége óránként 6000 jenbe (körülbelül 15 300 forint) számláz egy találkozót, amely legalább két órás bérlés esetén érvényes (ez tehát összesen 12 000 jenbe kerül egy randi). Az első alkalommal a kliensek ingyenesen élvezhetik a barátnői társaságot, de minden további választás már 2000 jen extra költséggel jár. Shiho a díj körülbelül felét kapja meg mint jövedelmet. Érdekes módon, sok olyan férfival találkozott, akik még sosem tapasztalták meg a randevúzás világát, és eddig nem voltak barátnőjük.
Shiho munkáltatója szigorú szabályokat állított fel, amelyek megtiltják az ügyfelek számára, hogy közvetlen kapcsolatba lépjenek a bérelt barátnőkkel. Emellett, mivel ez a munkakör nem a fuzoku kategóriába tartozik — amely a felnőtt szórakoztatóipart jelöli —, a borravalók és értékes ajándékok elfogadása is szigorúan tilos.
Ahhoz, hogy a szigetországban szárba szökjenek ezek a szolgáltatások, több tényező fennállására van szükség. A japán társadalom hosszú ideig zárt és hierarchikus rendszerben működött, ahol a társadalmi szerepek és kapcsolatok szigorúan meghatározottak voltak. A 17. századtól kezdődően, az Edo-korban (1603-1868) a társadalom erősen rétegzetté vált, és az emberek közötti kapcsolatok formális keretek között zajlottak. Ebben az időszakban alakult ki a gésák intézménye is, akik professzionális szórakoztatók és társalkodónők voltak, művészi képességeikkel és társasági készségeikkel nyújtottak kikapcsolódást a férfiak számára.
A modern korban, különösen a második világháború után, Japán gyors urbanizációja és gazdasági fejlődése jelentős társadalmi változásokat hozott. A hagyományos családi és közösségi struktúrák meggyengültek, és az egyének közötti kapcsolatok elkezdtek felszínessé válni. A hosszú munkaórák és a társadalmi elvárások sokakat magányba taszítottak. Mindennek az lett a következménye, hogy a japánok nehezen találtak időt vagy lehetőséget a mélyebb emberi kapcsolatok kialakítására. Mindez a mai napig jellemző, így ez a berendezkedés táptalajt ad az olyan kezdeményezéseknek, mint például a barát- és barátnőbérlés.
Az ilyen és ehhez hasonló szolgáltatások egyébként nem csak a szigetországra jellemzőek. Dél-Koreában és Kínában is megjelentek hasonló kezdeményezések, amelyek célja a magány enyhítése és a társadalmi elvárásoknak való megfelelés támogatása (például társasági eseményekre, akár a szülők "megnyugtatására" is bérelhetnek partnert a szingli kliensek).
A barát- és barátnőbérlés hatása a mentális egészségre kettős: egyrészt segíthet csökkenteni a magányérzetet és rövid távon javíthatja az egyén hangulatát. Másrészt felmerülhet a kérdés, hogy az ilyesmik hosszú távon nem mélyítik-e a magányt? Ha valaki hozzászokik ahhoz, hogy fizet a társaságért, és ezzel megelégszik, akkor a valódi, mélyebb kapcsolatok kialakításánál gondjai adódhatnak. Emellett az érzelmi kötődés kérdése is bejön a képbe: mi történik, ha a kliens elkezd máshogy tekinteni a bérelt barátra vagy barátnőre, érzései támadnak iránta? Azoknak, akik eleve magányosak és érzelmileg kiszolgáltatottabbak, ez valós kockázatot jelenthet. A bérelt barát/barátnő egy ideiglenes társaság, vele (a leggyakrabban) komoly baráti vagy romantikus kapcsolat nem alakítható ki, és ezt lehet, hogy egyeseknek nehezebb tudomásul venni, elfogadni.
Összességében a barát- és barátnőbérlés Magyarországon talán furcsa és szokatlan jelenségnek tűnik, sőt, sokan "természetellenesnek" és tárgyiasítónak is tartják. Ezzel szemben Japánban és más ázsiai országokban egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Az, hogy mit tartogat a jövő ezzel a különös gyakorlattal kapcsolatban, még kérdéses, azonban a mesterséges intelligencia fejlődése izgalmas, sőt, néha ijesztő kérdéseket vet fel a barát- és barátnőbérlés világában.