Meglepetés számlák érhetik a magyar ingatlantulajdonosokat: a helyzet komoly, hiszen 2024 végén elkerülhetetlenül rendezni kell a tartozásokat - figyelmeztet a Pénzcentrum.
A téli időszak közeledtével egyre sürgetőbbé válik a kerti vízvezetékek és vízmérők fagyvédelme. A szakértők figyelmeztetnek: az elmulasztott téliesítés súlyos anyagi következményekkel járhat, a károk akár milliós nagyságrendet is elérhetnek. A Pénzcentrum összegyűjtötte a legfontosabb teendőket, amelyekkel megelőzhetjük a fagykárokat otthonainkban és nyaralóinkban. A vízmérők javításánál, esetleges cseréjénél viszont fontos kiemelni, hogy kizárólag megbízható szerelővel dolgoztassunk. Érden például most komoly botrány bontakozott ki, miután az újonnan felszerelt vízórák jelentős többletfogyasztást mutatnak.
Ahogy az ősz utolsó hónapjaihoz érkezünk, egyre inkább tapasztalhatjuk az éjszakai fagyok fokozódó gyakoriságát, és a nappali hőmérsékletek is folyamatosan csökkennek. Ez a zord időjárás komoly kihívások elé állítja a lakóingatlanok vízhálózatát, különösen a ritkán használt vezetékek és nyaralók esetében. De nem csak ezek a területek kerülnek veszélybe; a hideg időszak az állandóan lakott ingatlanokat is sújtja, így érdemes felkészülni a következményekre.
A belső vízhálózat és a vízmérők fagyvédelme kiemelkedő fontossággal bír az ingatlan tulajdonosai számára. Amennyiben ezt a feladatot elmulasztjuk, nem csupán a meghibásodások helyreállításának költségeivel kell szembenéznünk, hanem az esetlegesen elfolyt víz díját is nekünk kell fedeznünk. Kleiner Viktor, a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. szakértője a Magyar Vízközmű Szövetségnek adott interjújában korábban hangsúlyozta:
Ha nagyságrendeket kellene megemlítenem, akkor elmondhatom, hogy az elfolyt víz mennyiségétől függően a költségek néhány tízezer forinttól kezdődően, akár több százezer forintig is terjedhetnek.
A fagykárok elsősorban a vékony vaslappal borított aknákban található vízmérőket fenyegetik. A mérő üvege rendkívül sérülékeny, és könnyen berepedhet, ami vízszivárgást idézhet elő. Noha ilyenkor a mérő mechanikai működése nem mindig romlik el, az eszköz megbízhatósága csorbul, ami komoly vízveszteséget eredményezhet.
A szakértők kiemelik a tulajdonosi felelősség fontosságát. Az elsődleges elzáró a vízmérő utáni csatlakozási pont, amely kulcsfontosságú szerepet játszik. Éppen ezért érdemes komolyan venni a vízművek ajánlásait, és alaposan felkészíteni a nyaralót és a kertet a téli hónapokra, hiszen ez a terület gyakorlatilag a tulajdonjogi határokat is jelzi.
onnantól befelé az elzárót is beleértve már a felhasználónak a tulajdona. Így a hálózatért ő felel!
A fagyvédelem első lépéseként érdemes a megrepedt vagy hiányos aknafedlapokat kicserélni, a réseket betömni. Nagy hidegben további szigetelésre is szükség lehet, például pléddel, hungarocellel vagy más hőszigetelő anyaggal. Fontos, hogy a mérőóra számlapja leolvasható maradjon.
A pincében elhelyezett vízmérők esetében ellenőrizni kell a pinceablakok épségét, és ha a mérő és a csövek a külső talajszinttől egy méternél közelebb vannak, külön hőszigetelésükről kell gondoskodni.
A nyaralók téliesítésének folyamata során az első lépés a kerti csap megnyitása, ezt követően pedig a téli elzáró biztos zárása. A víz, amely a vezetékekben található, a megfelelő ürítő szelepen át távozik. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a vízmérők szigetelését is biztosítani szükséges, hogy elkerüljük a fagyás okozta problémákat.
A fagyvédelem mellett a vízmérők időszakos cseréje is a tulajdonosok felelőssége. A jogi előírások értelmében egy vízmérő legfeljebb 8 évig üzemelhet. A csere költségei szintén a tulajdonosra hárulnak, és két mérő (hideg és meleg) esetében ezek akár 60-80 ezer forintra is rúghatnak.
A vízmérők cseréje során különösen fontos, hogy csak olyan szerelőt válasszunk, akiben maradéktalanul megbízunk. Nemrégiben tapasztaltuk, hogy a Fővárosi Vízművek nevét egy nem hivatalos vállalkozás jogtalanul használta fel, hogy félrevezesse a fogyasztókat. Ez a cég a vízművek minősített partnerének állította magát, miközben valójában soha nem állt velük szerződéses kapcsolatban. Az ilyen helyzetek elkerülése érdekében mindenképpen ellenőrizzük a választott szakember hitelességét, hogy elkerüljük a kellemetlen meglepetéseket a lakás-mellékvízmérők cseréje során.
A csaló sajnálatos módon nem tájékoztatta a megrendelőket a cserefolyamat teljes költségéről. Fontos tudni, hogy a mérőcsere után a plombálás megrendelése külön lépést igényel, amelyet a Fővárosi Vízművektől kell kérni, és ennek költsége az ügyfelet terheli. A Fővárosi Vízművek ezért arra figyelmezteti ügyfeleit, hogy legyenek körültekintőek, és ellenőrizzék a társaság hivatalos honlapján, hogy valóban egy megbízható partnerrel állnak-e kapcsolatban.
Az eset számos ügyfelet érint, hiszen a Fővárosi Vízművek szolgáltatási területén idén rekordszámú, több mint 130 ezer lakás-mellékvízmérő hitelesítése jár le. Ezek a mérők nyolc évre lettek hitelesítve, és mivel a fogyasztók birtokában vannak, a cseréjük megszervezése is az ő felelősségük.
Az érdi vízórabotrány egyre nagyobb méreteket ölt, miután a lakosok tömeges panaszai szerint az újonnan felszerelt vízórák jelentős többletfogyasztást mutatnak a korábban tapasztaltakhoz képest. Az önkormányzat és a vízszolgáltató is vizsgálatot indított az ügyben, miközben a lakosok közül többen drasztikus fogyasztásnövekedésről számolnak be.
Két héttel ezelőtt robbant ki a botrány, amikor egyre több érdi lakos kezdett el panaszkodni, hogy az újonnan telepített vízóráik jelentősen magasabb fogyasztást jeleznek, mint a korábbiak. A lakossági panaszok nyomán az önkormányzat azonnal lépéseket kért, és követelte a vízóracserék felfüggesztését. Az Érd és Térsége Víziközmű Kft. (ÉTV) ennek eleget tett, megállítva a folyamatot.
A helyzet tisztázása érdekében az érdi városvezetés arra kérte a lakosokat, hogy ha változást tapasztalnak vízfogyasztásukban, jelezzék azt a [email protected] e-mail címen. Az ÉTV szintén várja a bejelentéseket, és belső vizsgálatot is elrendelt, amelynek eredménye várhatóan jövő év első felére várható.
A polgármesteri hivatalhoz eddig mintegy 300 bejelentés érkezett, jellemzően az Érdliget városrészéből, de Diósdról és Törökbálintról is tettek panaszt az állampolgárok. A bejelentések alapján a mérők gyakran a korábbi fogyasztás kétszeresét jelzik, de sajnos előfordulnak ennél is aggasztóbb esetek.
Vannak olyanok, akik két és félszeres növekedést tapasztalnak, míg mások esetében a vízfogyasztás háromszorosára szökött.
- közölte az önkormányzat. A legextrémebb esetben egy lakos tizenkétszeres növekedésről számolt be.
Az önkormányzat a bejelentett esetek közül válogatja ki azokat a háztartásokat, amelyeknél egy független szakértő, akit a Magyar Víziközmű Szövetség ajánlott, fogja megvizsgálni a felmerült problémákat. Jelenleg tehát párhuzamosan folyik az adatgyűjtés és a hibafeltárás, mind a városvezetés, mind a vízművek részéről.
A helyzet komolyságát mutatja, hogy mind az önkormányzat, mind az ÉTV elkötelezetten foglalkozik a beérkező panaszokkal, és mindent megtesznek a probléma mielőbbi orvoslása érdekében. A lakók türelmét kérik, amíg a vizsgálatok eredményre vezetnek, és kiderül, mi áll a szokatlan fogyasztásnövekedés hátterében.