Nem meglepő, hogy egy nehéz nap után a kedvenc pulcsidat választod, hiszen a divatnak valóban gyógyító ereje van. A ruhák nem csupán anyagok, hanem érzelmeket is közvetítenek, és a megfelelő választás segíthet a hangulatod javításában.
Hogyan változtathatja meg egy jól megválasztott ruha a napunkat? Lehetséges, hogy a gardróbunkban lapuló darabok nem csupán stílusunk, hanem hangulatunk és önbizalmunk titkos fegyverei? A "divatterápia" azt sugallja, hogy az öltözködés több, mint puszta külsőség: tudatos választásaink segíthetnek kilábalni nehéz pillanatokból, sőt, érzelmi állapotunkra is hatással lehetnek. De vajon működik ez mindenki esetében?
Az öltözködés, akárcsak a nyelv, egyfajta kommunikációs forma. Kifejezhetjük vele önmagunkat, jelezhetjük, hogyan érezzük magunkat, vagy éppen azt, hogy hogyan szeretnénk magunkat érezni. Sokan úgy gondolják, hogy a megfelelő ruhák viselése közvetlen hatással lehet a hangulatunkra. Egy élénk színű ruha például képes csökkenteni a szorongást. De vajon hogyan vélekedik a témáról Magdolna Veronika divattervező?
"Számomra a divatterápia azt jelenti, hogy tudatosan úgy öltözünk fel, ami a jó érzésünket növeli, a hangulatunkat segíti pozitív irányba mozdítani, vagy éppen megtartani ott. Mindenképpen önbizalom növelő hatással, olyan színek és fazonok megválasztásával, ami az akkor érzelmi állapotunk skálájának a pozitív tartományát erősítik" - emelte ki a divattervező.
Gondoljunk csak bele: egy nehéz, stresszes napon könnyen belemerülhetünk az érzelmi mélypontok tengerébe. Ekkor minden apró gesztus vagy döntés, ami erőt áraszt és önbizalmat kölcsönöz, hatalmas különbséget jelenthet. Veronika szerint nem feltétlenül kell a legújabb trendekben gondolkodni: néha egy szeretett sál, egy puha pulóver vagy éppen egy dögös piros tűsarkú cipő az, ami megadja azt a jó érzést, és így pozitív hatással lehet az egész napunkra.
A szakértő megjegyezte, hogy amikor a hangulatunkra és érzéseinkre figyelünk, és ez alapján alakítjuk ki megjelenésünket, valójában azonnal kommunikálunk a világgal. Egy finom, légies selyem blúz, egy sejtelmes csipkegallér vagy egy elegáns kesztyű azt üzeni: "Most kicsit érzékenyebb vagyok, kérlek, figyelj rám!" Ezzel szemben a szegecselt, masszív bőrök és a durva anyagok összepárosítása egyértelmű jelzés: "Tartsd távol magad, erős vagyok, és nem vágyom kapcsolódásra."
Játékosságot, szerelmet, vágyódást, taszítást, bohóckodni vágyást, felszabadultságot, komolyságot (pl egy fontos tárgyalás esetén), érettséget, szándékos éretlenséget, kapcsolódni vágyást, vagy éppen az egyedüllét utáni vágyat, akár magányt, mindezt és az érzelmi állapotok színes skáláját megüzenhetjük, kirajzolhatjuk önmagunkról a világnak, mintegy előhírnököt magunkról, az öltözködésünkkel. A világ minket tükröz Veronika meglátása szerint.
Minden szín, fazon egy érzést üzen, és ez a kiküldött üzenet lel válaszra a velünk kapcsolódó világban. "it is all about the first impression" - vagyis minden az első benyomásnál dől el. Ezért is fontos, miként alakítjuk megjelenésünk, milyen belső tartalmunkat törekszünk kifejezni másoknak - hiszen ezt, vagy az ezzel kapcsolatos feladatot fogjuk viszont kapni.