Oktatási Jogok Biztosa: "Az iskola világa kereteket ad a politikai döntéshozóknak"


Bár nem tiltható ki a politika az oktatási intézményekből, politikusnak nincs keresnivalója a gyerekek között függetlenül attól, hogy kormánypárti vagy ellenzéki.

Aáry-Tamás Lajos, az Oktatási Jogok Biztosa, a Magyar Nemzetnek nyilatkozva hangsúlyozta: „Az intézmények vezetőit arra kérem, hogy zárják ki a politikai szereplőket az oktatási környezetből. A tanárok pedig tartsák meg méltóságukat, és ne engedjék, hogy bárki, aki a hatalmát fitogtatja, akár kormánypárti, akár ellenzéki politikus, a katedrára álljon.”

A Magyar Nemzet újságírója az ombudsmannak többek között azt mondta, információink szerint "egyes ellenzéki politikusok arra biztatnak szülőket, hogy a gyerekeikkel összefüggésben támadjanak pedagógusokat, a gyerek elleni agresszióval vádolva meg őket. Valójában viszont arról van szó, hogy a szülők bosszút akarnak állni egy pedagóguson, például mert elégedetlenek az érdemjegyekkel vagy mással. Az ellenzéki politikusnak pedig ez kapóra jön, hiszen tudja támadni a kormányt, az oktatási rendszer vélelmezett hiányosságaira mutogatva."

Az ombudsman erre úgy reagált, hogy már találkozott hasonló helyzetekkel, de hangsúlyozta: a "politikai jellegű konfliktusok soha nem vezethetnek eredményre az iskolai környezetben."

A politikai tevékenység intézményből való kitiltásával kapcsolatban Aáry-Tamás kifejtette, hogy mivel az iskola a társadalmi élet szerves részét képezi, ez a lépés nem indokolt. Ugyanakkor azonban...

Az iskola világa szigorú kereteket szab a politikai tevékenységeknek: tilos, hogy politikai szereplők fotózkodjanak a diákokkal, és nem élhetnek vissza a pozíciójukkal, mert a kampányidőszakban komoly következményekkel nézhetnek szembe. Ha valaki, mint például Medgyessy Péter vagy Dobrev Klára, szeretne órát tartani, fontos tudnia, hogy az iskola rendelkezik szerződött pedagógussal, aki ezt a feladatot ellátja. Az igazgatókhoz fordulok egy kéréssel: ne engedjék be a politikai személyiségeket az intézmények falai közé. A tanároknak pedig azt javaslom, hogy álljanak ki magukért, és ne engedjék, hogy bárki, függetlenül attól, hogy kormánypárti vagy ellenzéki, hatalmi pozícióját kihasználva álljon a tanári pulpitusra.

Kampánygyűlések szervezése az iskola épületében csak a tanítási órákon kívül lehetséges, és a gyerekek nem vehetnek részt ezeken az eseményeken.

Related posts