Orbán a Covid-járvány elleni védekezést a harcosok klubjának nevezte, hangsúlyozva a közösségi összefogást és a bátorság szükségességét a nehéz időkben.


Egy napon Kásler miniszter úr váratlanul megkeresett, és azt mondta, hogy van egy ügy, amely komoly problémát okozhat. Kifejezte, hogy ezt vegyem komolyan, és sürgős lépésekre van szükség a helyzet kezelése érdekében.

- Orbán Viktor szerint így tudta meg, hogy hamarosan Magyarországnak is szembe kell nézni a Covid-járvánnyal, legalábbis ezekkel mondatokkal indul az Így győztük le a Covid-járványt című videófilm, amelyet a kór magyarországi megjelenésének ötödik évfordulójára jelentetett meg a kormány. A visszaemlékezésekből, híradó-bejátszásokból összeállított filmet vasárnap este tették elérhetővé a miniszterelnök Youtube-oldalán.

Szlávik János szerint az első, kínai hírek beérkezésekor még sokan úgy gondolták, hogy ebből nem lesz világjárvány.

Ha azonban belegondolunk, milyen könnyedén beutazható a bolygónk, borítékolható volt, hogy a koronavírus nem fog az ázsiai ország határain belül maradni, vélekedett a virológus. Szijjártó Péter külügyminiszter pedig hozzátette, hogy olyan veszéllyel kellett szembesülniük, amihez foghatót sem ez a nemzedék, sem a korábbi nemzedékek, nem éltek át.

A miniszterelnök, valamint a legtöbb megszólaló is egyértelműen arra utalt, hogy a védekezési időszakot egyfajta komoly csatává élték meg.

Ez nem a gyávák gyülekezete, hanem a harcosok közössége. Legyen szó vörösiszapról, árvízről, járványról vagy háborúról, ott kell lenned, ahol a szükség hív. A bajbajutottak mellett való kitartás a hűség igazi próbája. Számomra egyértelmű volt, hogy nem lehetünk tétlenek. A krízis végéig megfeszített mentális éberséggel küzdöttünk.

- jelentette ki a kormányfő.

A miniszterelnök részletesen kifejtette, hogy miként alakult ki a Belügyminisztérium és Pintér Sándor miniszter szerepe a védekezés kulcsszereplőjeként.

Mint mondta, hogy amikor rájött, hogy a bezárkózással munkahelyek szűnhetnek meg, komoly válság és lélektani problémák alakulhat ki, az vonta le magának, hogy totális védekezésre van szükség.

Egy ilyen válsághelyzetben a kormányzati struktúrák több szinten működnek, ahol a horizontális és vonalas rendszerek egyaránt fontos szerepet játszanak. A vonalas rendszerek közé tartozik például az oktatás, a közigazgatás, az egészségügy, a rendőrség és a katonaság. Ebből a sokszínű képből ki kellett választani azt a kulcsszereplőt vagy intézményt, amely köré felépíthető a védekezési stratégia, és amely a folyamat motorjaként szolgál majd. Számomra a Belügyminisztérium és a rendőrség tűnt a legmegfelelőbb választásnak.

Pintér Sándor hangsúlyozta, hogy a világjárvány megfékezésének elsődleges lépése a határok védelme és az útvonalak gondos kijelölése volt. Ezzel a céllal igyekeztek megakadályozni, hogy a magyar állampolgárok fertőzött személlyel találkozzanak.

A videóban megjelenik, hogy Magyarországon az első koronavírusos esetet március 4-én fedezték fel. Müller Cecília, az országos tisztifőorvos, hangsúlyozta, hogy a kezdeti lépések között szerepelt a társadalmi elzárkózás, a maszkok viselésének kötelezővé tétele, a távolságtartás bevezetése, valamint a különösen veszélyeztetett csoportok védelme.

Related posts