Orbán Viktor bejelentette, hogy december 12-én kerül sor a szavazásra, mely során Románia és Bulgária schengeni csatlakozása kerül a középpontba.
A mai napon jelentős tárgyalások zajlanak Budapesten, ahol Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei egyeztetnek a schengeni térség romániai és bolgár kiterjesztéséről - adta hírül az illetékes tájékoztatás.
Kiemelte, hogy a jelenlegi helyzet méltánytalan Romániával szemben, amely az utóbbi években számos erőfeszítést tett, és már hosszú ideje minden szükséges feltételt teljes mértékben teljesített annak érdekében, hogy csatlakozhasson a schengeni övezethez.
A pénteki tárgyalások során sikerült konszenzusra jutni, mely szerint mind a négy ország elkötelezte magát amellett, hogy...
Január 1-jétől Románia ne csupán a repülőtereken, hanem a szárazföldi határokon keresztül is teljes jogú tagjává váljon a schengeni térségnek.
Az erről szóló döntést, amelyhez az EU összes tagállamának belügyminisztere szükséges, december 12-én fogják meghozni Brüsszelben, ahol a magyar elnökség a mai budapesti tanácskozás alapján tesz előterjesztést - mondta Orbán Viktor.
A román miniszterelnök is kifejtette véleményét a témában, hangsúlyozva, hogy Románia már tapasztalta a schengeni térséghez való részleges csatlakozás előnyeit. Úgy véli, hogy a gazdasági fejlődés mind Románia, mind Magyarország esetében még inkább felgyorsul, amint teljes jogú tagjai lesznek a schengeni övezetnek.
Hozzáfűzte: Románia a schengeni övezethez való csatlakozással komoly felelősséget vállal az Európai Unió külső határainak védelméért.
Pintér Sándor mindezekhez hozzátette, hogy a folyamat befejezéséhez még egy közös csomagot kell összeállítaniuk, amely biztosítja és növeli az Európai Unió és a két jelölt tagország biztonságát. A csomagot december 11-12-én véglegesítik majd.
Kiemelte, hogy a végső határozat részeként közösen létrehozunk egy speciális egységet a török-bolgár határon, amely legalább 100 határrendőr részvételével működik majd.
Pintér Sándor hangsúlyozta, hogy Magyarország nem csupán a 100 határrendőr felállításával kíván hozzájárulni a határok védelméhez, hanem modern technikai eszközökkel is támogatja őket, hogy valóban hatékonyan tudják őrizni a bolgár-török határt.
Ylva Johansson, az Európai Unió belügyekért felelős biztosa hangsúlyozta, hogy Bulgária és Románia jelentős előrelépéseket tettek a schengeni övezethez való csatlakozás feltételeinek teljesítése terén. A biztos véleménye szerint januári csatlakozásuk már nem csupán álom, hanem egy reális cél, amelyet érdemes megfontolni.