Politikatörténeti mérföldkő Ausztriában – Vajon kedvező irányt vesz Magyarország számára a változás?


Nem működött a kiközösítés stratégiája (Cordon sanitaire) Ausztriában, így nagyon nagy eséllyel első alkalommal FPÖ-s kancellárja lehet Ausztriának, miután Alexander van der Bellen államfő az elmúlt napok eseményei nyomán a tavaly szeptember 29-i választásokon győztes párt, FPÖ elnökét és kancellárjelöltjét, Herbert Kicklt bízta meg a kormányalakítással.

Orbán Viktor miniszterelnök szövetségese a Kancellári Hivatal küszöbén áll, hiszen az őszi választások során második helyezést elérő Karl Nehammer, aki a kancellári posztot kétségbeesetten igyekezett megkaparintani, a hétvégén nemcsak a kancellári tisztségéről, hanem az Osztrák Néppárt elnöki pozíciójáról is lemondott.

Az ÖVP-n belüli hatalmi dinamikák átalakulásának következtében az Osztrák Néppárt most mégis hajlandónak tűnik arra, hogy junior partnerként szerepet vállaljon egy FPÖ által vezetett kormányban.

A pártok programjaiban található közös metszéspontok alapján gyors koalíciós megállapodásra lehet számítani. A két jobboldali párt a gazdaság-, a társadalom- és a migrációpolitikai kérdésekben közelebb áll egymáshoz, mint a többi vetélytársaikhoz.

A tárgyalások során kihívást okozhatnak az Európát érintő politikai kérdések, továbbá a külpolitikai viszonyok, különösen az Oroszországgal való kapcsolatok alakulása.

1945 óta egyébként ez az első alkalom, hogy az osztrák Szabadságpárt kormányalakítási megbízást kapott, a háború utáni osztrák történelemben ugyanis eddig csak az SPÖ vagy az ÖVP adták a kancellárt.

Fontos megjegyezni, hogy nem ez az első eset, amikor az FPÖ hatalomra jutott. A történelem során a szociáldemokrata SPÖ volt az, amely először nyitotta meg az utat az FPÖ számára, amikor 1983 és 1987 között közösen alakítottak kormányt. Jelenlegi helyzetük is figyelemre méltó, hiszen az FPÖ öt tartományi kormányban tölti be a vezető szerepet, míg Stájerországban a miniszterelnöki posztot is a Szabadság Párt képviseli.

Az MCC Magyar-Német Intézetének az igazgatója, Bauer Bence szerint a mostani fejlemények Orbán Viktor európai szövetségeseinek további erősödését hozhatja, különös tekintettel arra az esetre, ha valóban az a Herbert Kickl lesz Ausztria kancellárja, akivel a Fidesz elnöke a Patrióták európai pártcsaládot és képviselőcsoportot megalapította. Ezen felül a szakértő kiemelte, hogy egy FPÖ-ÖVP kormánnyal Ausztriának ismét egy valóban konzervatív kormánya lehet, ami Magyarország egyik legfontosabb és legszorosabb partnereként a magyar-osztrák viszony további mélyülését és a gazdasági és politikai kapcsolatok megerősödését is magával hozhatja.

A Magyar-Német Intézet elemzője, Fonay Tamás szerint Ausztriában van der Bellen döntése nyomán hosszas politikai alkudozásokat és huzavonát követően valóban a szuverén, a nép akarata valósulhat meg egy FPÖ-ÖVP kormányalakítás esetén.

Kiemelte, hogy Ausztria mintaként szolgálhat Németország számára a február 23-i szövetségi parlamenti választások előtt. Az állampolgárok eltökélt szándékát a jelentős változások iránt nem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen Németország is olyan gazdasági, politikai és társadalmi kihívásokkal néz szembe, amelyek hasonlóságot mutatnak Ausztriáéval.

Related posts