Óriási teremtmények fogadják a Biodóm látogatóit különleges élményeikkel.


2024 márciusában megnyitotta kapuit a Biodóm, ám nem a megszokott formában, amit sokan elgondoltak volna. Az épületben egy lenyűgöző fényinstallációs kiállítóteret alakítottak ki, amely egy hatalmas vizuális élményként igyekszik betölteni a Városliget melletti teret. Az idei ősz folyamán a kezdeményezés egy sorozattá fejlődött, hiszen november 8-án debütált a Fénydóm 2, amely installációiban és koncepciójában némileg új irányt vett, de célja továbbra is az épület rejtett potenciáljának kiaknázása volt. De vajon miben különbözik az első tárlattól? E kérdésre kerestük a választ.

Márciusban megnyílt a Fénydóm, amely valódi szenzációként robbant be a köztudatba. Látványossága annyira lenyűgöző, hogy a Fővárosi Állat- és Növénykert különleges építményének, a régóta tervezett Biodómnak izgalmas kísérőprogramot biztosít. Fedezd fel a teret, ahol a különleges alkotások és installációk varázslatos világa vár rád! Az óriási víz alatti kompozícióktól kezdve a nyílt tereket beragyogó fényekig minden egyedülálló élményt nyújt. Az aktuális kiállítás, amelyet az érdeklődők december 8-ig látogathatnak, egy újabb meglepetéssel szolgál, hiszen némileg eltér a korábbiaktól.

A történet szerkezete változatlan maradt, így a néző két irányba indulhat el. Az egyik oldalon a vízi kiállítás rejtőzik a föld alatt, míg a másik oldalon az épület tágas, nyitott tere vár ránk, amely a Hungária körúton esténként ragyogó fényekkel árasztja el a környezetét. Amikor belépünk az épületbe, a nyitó csarnok, amely összeköti a két kiállítótér (vagy inkább kalandos túraösvény) világát, ezúttal is a Fénydóm tárlatának elengedhetetlen részét képezi.

Most, a részletes összehasonlítás szellemében, a legutóbbi útvonalunkat vettük alapul: először a tengeri kiállítótér, majd a Biodóm főtere következett. Azonnal feltűnt, hogy míg az előző alkalommal a tengeri és szárazföldi részek éles határvonalat képeztek egymás között, most a mérleg inkább a vízi világ irányába billent el az egész épületen belül.

Ritkábban találkoztunk nagyvadakkal és főemlősökkel – persze, mindez csupán fényinstallációk formájában – helyettük a térben inkább tengeri lények, színes korallok, különféle gombák és rovarok domináltak. Ezen felül ott volt egy hatalmas, barátságos medveállatkára hasonlító figura is, aki vidáman üdvözölte az épületbe belépő vendégeket.

Némileg csalódás, hogy a legutóbbi tengeri tárlatrész igazán látványos és gazdag volt a fénymedúzákkal és tengerisünökkel, de most (hiába volt szintén néhány érdekes koncepció), jóval kisebb volumenű lett a kiállításrész. A rovarok látását reprodukáló képek érdekes ötletek voltak, akár az ország leghatalmasabb akváriumában látható új installáció,

Az úton, mely a dóm másik oldalára vezet, lenyűgöző nonfiguratív fénylényekkel találkozunk, amelyek táncolnak a levegőben, mint színes gombák a földön. A korallok vibráló színei között egy különös installáció is feltűnik, mely az aszteroidák rejtélyes világát idézi fel. Különösen figyelemre méltó az a gorilla, aki a nagycsarnok bejáratánál állva, egy önmagát figyelő televíziós képernyőre mered. Az állat szórakoztató és egyben elgondolkodtató módon küzd az önfelismerés rejtelmeivel, mintha saját létezésének mélységeit próbálná feltárni.

A tágas térben ezúttal is igazán látványos világot hoztak össze a szervezők, ahol villámlástól és viharfelhőtől óriási pókon és polipon át a kivetített (ha jól gondoljuk) korallokig és gombákig rengeteg különféle dologgal találkoztunk. Kiemelendő, pozitív ötlet, hogy ezúttal több babzsák állt rendelkezésre, mint legutóbb, amiken heverve a nagyobb felületekre kivetített animációkat figyelhetik a vendégek.

Most egészen sok egymásra reagáló installáció párost vagy triót láttunk, amik nem csupán a központi természet téma miatt kapcsolódnak, hanem együtt alkotnak izgalmas kompozíciókat. Ilyen a villám és néhány lépéssel későbbi viharfelhő. Szintén látványos az óriási pók és az alatta lévő terekben látható világító kábelrengeteg, ami olyan, mintha a pók hálójában mászkálnánk, de az a hatalmas, vetített vízesésfal is jó párosítás a körülötte lévő, vetített tóval,

Megjelentek izgalmas új koncepciók, például egy sarok, amely optikai illúziókat gyűjt össze, de találkozhattunk a korábbi installációk újraértelmezett verzióival is. Például a mozgásunkat figyelő kamera, amely tavasszal még majommá és tengeri lényekké alakított minket, ezúttal óriási rovarokká metamorfózist hajtott végre a képernyőn.

Összességében a Fénydóm 2 újfent látványos és változatos kiállítás, aminek csupán a tengeri szekció kihasználatlansága vesz el valamennyit az éléből. A mostani kiállításon több mint ötven alkotó harminc installációját tekintheti meg a közönség december nyolcadikáig. A szervezők a hozzánk eljuttatott közleményükben kiemelték, hogy a hazai és nemzetközi alkotók közül többen kifejezetten erre az alkalomra terveztek installációkat, sokan mások pedig létező munkáikat adaptáltak a térbe. Bár ezúttal nem mindenhol sikerült száz százalékban kihasználni a teret, az esetek többségben izgalmas alkotásokat láthatunk.

Related posts