Rogán, a szankciós lista kapcsán: Két demokrata szenátor felemeli a szavát a döntés ellen.

Két demokrata szenátor kifejezte nemtetszését amiatt, hogy Rogán Antal, a magyar kabinetminiszter eltűnt az amerikai szankciós listáról. Véleményük szerint Rubio külügyminiszternek sürgősen cselekednie kellene az ügyben.
Két prominens demokrata szenátor, Jeanne Shaheen (New Hampshire), a szenátus külügyi bizottságának vezető tagja, valamint Elizabeth Warren (Massachusetts), a szenátus banki, lakásügyi és városfejlesztési bizottságának élén álló politikus, nyilatkozatot adott ki, miután Rogán Antal, Magyarország minisztere, lekerült az amerikai pénzügyminisztérium szankciós listájáról, amelyet az Egyesült Államok Külföldi Eszközök Ellenőrző Irodája (Office of Foreign Assets Control) kezel.
Az állítások szerint Rogán Antal nemrégiben eltüntetése a szankciós listáról, csupán három hónappal azt követően, hogy felkerült a névsorba, komoly kérdéseket vet fel az Egyesült Államok hitelessége kapcsán a korrupcióellenes harc terén.
A nyilatkozatukban hangsúlyozzák, hogy a globális Magnitsky emberi jogi és elszámoltathatósági törvény stipulálja: az elnöknek legalább 15 nappal a megszüntetési döntés előtt kötelessége tájékoztatni az érintett kongresszusi bizottságokat.
A szenátus külügyi, valamint a banki, lakásügyi és városfejlesztési bizottsága sem kapott ilyen értesítést. Ezért szerintük a kormányzat bejelentése sérti a törvényt. Így Marco Rubio külügyminiszter indoklása a jegyzékből törlésre nem felel meg a Kongresszus által a törvényben meghatározott kritériumoknak. Amíg [a miniszter] nem teszi meg a megfelelő lépéseket, hogy megindokolja döntését a Kongresszus előtt, addig ez az intézkedés Shaheen és Warren szerint nem törvényes.
Mint már köztudott, Rogán Antal kedden levétetett magát az amerikai pénzügyminisztérium által vezetett szankciós listáról. A hírt Szijjártó Péter tette közzé, miután telefonbeszélgetést folytatott Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel.
Az amerikai Külügyminisztérium szóvivője által kiadott információk alapján Rogán Antal további szerepeltetése a listán ellentmondásban állt volna az Egyesült Államok külpolitikai céljaival.
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön szólalt meg az ügyben, azt mondta: Rogán Antal azért került le az amerikai szankciós listáról, mert a leváltott demokrata kormányzat "bosszúból még egyet rúgott" a magyar kormányba, amely nem volt hajlandó a "követeléseiket" teljesíteni. Az új republikánus vezetés azonban úgy vélte: "ez nem fair".
A kérdésre, hogy ennek milyen következményei lehetnek, Orbán Viktor határozottan kijelentette: "Én nem fogok fizetni, az biztos." Amikor arról esett szó, hogy miért éppen Rogán Antal került a figyelem középpontjába, miközben Nagy István vagy Tuzson Bence nem, a miniszterelnök úgy reagált: ennek az az oka, hogy Rogán Antal nem egy szakmai területért felelős miniszter a kormányban, hanem egy olyan "erős ember", aki aktívan részt vesz a hatalomgyakorlásban és támogatja őt a politikai döntésekben.
Rogán Antal mellett Gulyás Gergelyt is megemlítette a miniszterelnök, hiszen mindkettejükkel napi szinten, reggel fél 8-tól egyeztet. Orbán Balázsról pedig azt nyilatkozta, hogy a kormány politikai igazgatójaként ő a "kentaur", egyfajta híd a politikai világban. Azt is hozzátette, hogy a legközelebbi munkatársak közül választották ki a célpontot, így esett a választás a kabinetminiszterre, aki most az amerikai szankciós listára került.
Szijjártó Péter, miután másnap lekerült a kabinetminiszterek listájáról, határozott "nem" választ adott az ATV kérdésére, amely arra vonatkozott, hogy az amerikai kormány kért-e valamilyen ellenszolgáltatást.
Rogán Antal az Indexnek adott interjújában így fogalmazott a történtekről: az eljárás során váltak világossá a körülmények, amelyek egyértelművé tették, hogy a Biden-adminisztrációnak nem állt rendelkezésére olyan bizonyíték, amely alapján ezt a döntést meghozhatta volna.
David Pressman nem egyenes ember, mást mond négyszemközt, és mást a nyilvánosság előtt. Ő biztos volt benne, hogy lekerül a szankciós listáról. Biztos voltam abban, hogy ez bekövetkezik, hiszen csak politikai okokból kerültem erre a listára. Ez egy politikai döntés volt, kifejezetten az amerikai demokrata kormány és Pressman nagykövet részéről. És ezt utólag a körülmények is egyértelműen igazolták. Azért is kerültem le ilyen gyorsan erről a listáról - nyilatkozta.
Már megkapta a meghívását az Egyesült Államokba. Ugyanakkor mindenkitől erkölcsi elégtételt követel, aki emiatt "belerúgott" - nyilatkozta a kabinetminiszter az Indexnek.