Vindolandában római falloszra bukkantak.
A "fehér mezőként" vagy "fehér mocsárként" ismert objektum egy római segéderőd, amely a Stanegate út védelmét szolgálta a Hadrianus-faltól délre. Kr. u. 85 és 370 között itt nem kevesebb mint kilenc fa- és kőerőd létesült, így Vindolanda Nagy-Britannia egyik legbonyolultabb régészeti lelőhelyévé vált, amely a határ menti római katonai élet gazdag örökségét őrzi.
A Vindolanda Jótékonysági Egyesület, amely a helyi ásatások irányításáért felel, idén ünnepli fennállásának 55. évfordulóját. Az évtizedek során számos lenyűgöző lelettel bővítették a történelem iránt érdeklődők tudását: a kivételes állapotban megőrződött cipők, textíliák, fa tárgyak és a neves vindolandai táblák mind hozzájárultak a római kor Britannia legkorábbi írásos emlékeinek felfedezéséhez. Az egyesület munkája révén a múlt titkai újra életre kelnek, és a régészet iránti szenvedély továbbra is inspirálja a jövő generációit.
A közelmúltban egy különleges felfedezésre került sor: a 4. századi falmaradványok között rábukkantak egy lignitből készült apró fallosz medálra. Az évek során számos hasonló, érdekes leletet találtak a régészek. Például 2006-ban egy Priaposz, a termékenység istenének kis szobrát találtak egy kemence közelében, az utolsó kőerőd északnyugati részén lévő sáncban. Továbbá, egy árokban felfedeztek egy kőrisből készült darabot is, míg gyűjteményükben lovas felszerelések is találhatók, amelyek fallikus motívumokkal vannak díszítve. A rómaiak úgy vélték, hogy a lingam a férfi nemzőerőt szimbolizálja, és védelmet, termékenységet, sőt még szerencsét is hoz. Ennek megfelelően az ilyen ábrázolások a római világ szinte minden szegletében jelen voltak, legyen szó szobrokról, mozaikokról, freskókról vagy éppen hordozható tárgyakról, mint medálok és függők. Az újonnan felfedezett miniatűr talizmán valószínűleg egy gyermekhez tartozott, ami még inkább különlegessé teszi ezt a felfedezést.
A nőket más szemszögből is szemlélhetjük. Az emberi termékenység, a bőség és az egészség érdekében gyakran ábrázolták csecsemőket szoptató dajkákat, remélve, hogy áldást hoznak az anyákra és gyermekeikre. Vindolandában is fellelhetők ilyen műalkotások. Például egyszerű kődomborművek Deae Matres, a hármas istennő alakjával, akit védelmezőként tiszteltek, gyakran kisbabával a karjában, vagy éppen ölükben kosarakban, amelyek kenyérrel, gyümölcsökkel és hallal teltek, ezzel szimbolizálva a bőség áldását.