Savanyú cukor: Kuba nem vár semmi kedvezőt Donald Trump újabb elnöki ciklusától - Világgazdaság


A szigetország híres cukoripara válságos időszakot él meg. Kuba előre felkészült Donald Trump elnöki időszakára; bár nem táplál túlzott reményeket, mégis nyitott a párbeszédre és az együttműködés lehetőségére.

Töredékére zuhant a cukortermelés Kubában, az egykori több millió tonna helyett jövőre csupán 300 ezer tonna lesz az előrejelzések szerint. Kuba egykori sikerágazatának az összeomlása szimbolizálja a szigetország teljes mezőgazdaságának visszaesését.

Kubában a cukornád feldolgozása egykoron több száz üzem működését mozgatta meg, amely a helyi piac igényeit és a külkereskedelmet szolgálta. Az agrárszektor, és különösen a cukoripar, azonban súlyos problémákkal küzd: az üzemanyag, műtrágya, felszerelések és a munkaerő hiánya drámai hatással van a termelésre. Ennek következményeként évek óta folyamatosan csökken a cukor előállítása, ami nem csupán a gazdaságra, hanem a helyi közösségekre is komoly következményekkel jár.

Soha nem volt még ennyire alacsony a cukorgyárak száma.

Az idei évben mindössze 15 üzem fogja feldolgozni a cukornád termést, ami jelentős csökkenést jelent a tavalyi 24 üzemhez képest. Ez a trend rekordalacsony feldolgozókapacitást tükröz.

"Cukornádat kell ültetnünk" - hangsúlyozta nemrég Salvador Valdes alelnök, miközben a sziget középső részén elhelyezkedő Camaguey tartomány helyzetéről beszélt. Ez a vidék egykoron 200 ezer tonna cukornádat termelt, ám idén mindössze tízezer tonnára futotta.

- idézte Valdest a Reuters.

A kormány még nem tette közzé a legújabb eredményeket, azonban a tartományi jelentések szerint várhatóan 300 ezer tonnára csökken a mennyiség, ami olyan szintet képvisel, mint amilyet az 1800-as évek végén tapasztaltunk.

Las Tunas tartomány, amely egykor a cukornádtermelés fellegvára volt, most egy aggasztó helyzetet tapasztal. A helyi kommunista párti újság legfrissebb beszámolója szerint a 2020 decemberétől 2024 júniusáig terjedő időszakban a cukornáddal beültetett területek drámai mértékben, 48%-kal csökkentek. Ez a tendencia komoly kihívások elé állítja a régió gazdaságát és mezőgazdasági jövőjét.

Az élelmiszer-termelés egész folyamata jelentős csökkenésen ment keresztül.

Donald Trump első elnökségének idején bevezetett, majd Joe Biden adminisztrációja alatt fenntartott szigorú amerikai szankciók, valamint a koronavírus-járvány következményei drámai mértékben csökkentették az importfüggő ország devizabevételeit. Ennek következtében súlyos gazdasági és megélhetési válság alakult ki, amelyet tovább súlyosbít a gyakori áramszolgáltatási zavarok megjelenése az utóbbi időszakban.

Trump elnöksége alatt két jelentős kubai terméket, a szivart és a rumot, betiltott az Egyesült Államokba történő importálásukra. Ezzel párhuzamosan visszavonta azokat az intézkedéseket is, amelyeket elődje, Barack Obama hozott a kubai-amerikai kapcsolatok normalizálásának érdekében.

Related posts