Stiglitz: Trump költségvetési számításai nem állnak meg a lábukon!


A Nobel-díjas közgazdász a Project Syndicate platformján figyelmeztetett arra, hogy amennyiben Trump valóban csökkenteni kívánja az adókat, az súlyosan megterhelheti a költségvetést, és drámai mértékben növelheti a költségvetési hiányt.

Az USA elérheti az adósságplafont január 14 és 23 között - közölte Janet Yellen távozó pénzügyminiszter még a múlt év végén. Donald Trumpot január 20-án iktatják be az elnöki hivatalba.

"Pénzügyi trükkökkel lehet halogatni ezt a határidőt, de nem sokáig" - hangsúlyozza Joseph Stiglitz. Miért nem? Mert az Egyesült Államok havi költségvetési hiánya novemberben 367 milliárd dollár volt. 2024-ben a havi átlag 150 milliárd dollárt ért el.

Karácsonykor a washingtoni kongresszusban végre megszületett egy alku, amely 110 milliárd dollárt érintett, azonban ez még mindig nem jelenthet tartós megoldást. A keményvonalas republikánusok makacsul ragaszkodnak ahhoz, hogy ne emeljék az adósságplafont. Itt válik igazán érdekessé a politikai helyzet: amennyiben Trump nem kap teljes körű támogatást a republikánusok részéről, úgy kénytelen lehet demokraták szavazataira is támaszkodni.

"Mi lehet a demokraták motivációja, hogy Elon Musk és Trump oligarchái számára adócsökkentést támogassanak?" - teszi fel a fontos kérdést egy Nobel-díjas közgazdász. Hozzáteszi, hogy Trump elnöki pályafutása kezdetén három komoly kihívás vár rá: az első a fent említett politikai dilemma, a második pedig az adórendszer átalakítása.

Trump és hívei határozottan elkötelezték magukat az adócsökkentés mellett. Ugyanakkor ez a lépés rendkívül kockázatos vállalkozás lenne, tekintettel az államadósság magas szintjére. A konzervatív előrejelzések szerint az adócsökkentés következtében az államadósság akár 7500 milliárd dollárral is megnövekedhet, de nem elképzelhetetlen, hogy ez az összeg a duplájára is rúghat!

Trump természetesen lenyűgöző növekedést ígér, de ez már 2017-ben sem valósult meg. Ronald Reagan adócsökkentése sem hozott jelentős gazdasági fellendülést. Az adócsökkentés valóban kedvező a vállalkozók és az oligarchák számára, azonban az Egyesült Államok számára jelentős költségekkel jár: a Trump által bevezetett 2017-es adócsökkentés következtében tíz év alatt 1900 milliárd dolláros deficit keletkezik az államkincstárban.

A nagy szabaduló művészt, Houdinit kellene lefőznie Trumpnak, hogy a mínusz 7500 milliárd dollárt kihozza nullára"

- ironizál Joseph Stiglitz.

Donald Trump számára eddig két komoly kihívás merült fel, de van még egy harmadik, ami különösen aggasztó: a költségvetési hiány jelentős mértékben hozzájárul az olyan programoknak, mint a társadalombiztosítás. Ezen programok csökkentése politikai szempontból a republikánusok többsége számára is kényes téma, hiszen 2026-ban újabb választások várnak a washingtoni kongresszus tagjainak megújítására.

A Pentagon költségvetése komoly pénzügyi és politikai kihívás elé állítja a vezetőket: a republikánus képviselők többsége valószínűleg nem örülne annak, ha ezt a kérdést nyíltan felvállalná. Amennyiben Trump nem hoz jelentős változásokat, úgy radikális megszorításokra lehet szükség, amelyek nemcsak az oktatási kiadásokat érintenék, hanem a nemzeti parkok támogatását is, sőt a belügyminisztérium költségvetése is a későbbiekben csökkentésre kerülhetne. Pedig éppen ennek a tárcának kellene megvalósítania a brutális migránsellenes intézkedéseket. Mindezek után is egy hatalmas, 1000 milliárd dolláros hiány maradna az éves költségvetésben.

Trump a GDP 5 százalékát követelné meg a NATO-tagállamoktól, de maga az USA is csak 3,1 százalékot teljesít. Ha az Egyesült Államok példát akar mutatni, akkor jelentős mértékben emelni kellene a katonai költségvetést. Mennyit kellene erre költeni? Csekély 600 milliárd dollárt!

Trump kompromisszumra kényszerülhet - véli Joseph Stiglitz, aki gyorsan hozzáteszi, hogy Trump nemigen tudja kezelni az ilyen helyzeteket: jól látszott ez a karácsonyi költségvetési kompromisszum idején, amikor Elon Musk fellépése napokig káoszt okozott a washingtoni kongreszusban.

"Trump fel akarja borítani a világ rendjét, de ehhez előbb rendbe kellene tennie a hazai költségvetést, egyelőre viszont egyáltalán nem világos., miképp akarja ezt megtenni" - írja a Nobel díjas Joseph Stiglitz a Project Syndicate oldalon.

Related posts