Ősz a Dunántúlon, ahol a természet színei lágyan váltakoznak, és a levelek szőnyegként borítják a földet, míg keleten a hőgutaveszély árnyékot vet a mindennapokra – drámai kontraszt ez, amely a két táj különböző arcát tárja elénk. Az egyik oldal a nyugalo

Rekordmeleg és viharos szélsőségek egyidejűleg: az ország két széle között elképesztő, 20 fokos eltérés mutatkozott. Zivatarok és extrém hőhullámok - ma mindez együtt van jelen!
Egészen szokatlan időjárási körülmények alakultak ki hazánkban: míg a Nyugat-Dunántúlon másodfokú riasztás van érvényben a heves zivatarok miatt, addig a keleti és délkeleti régiókban 40 fokot meghaladó hőség uralkodik. E zord viharok mellett új napi melegrekord is megdőlt, ami tovább fokozza a kontrasztot az ország különböző részei között.
Szombat reggel a HungaroMet Zrt. narancsszínű, másodfokú riasztást bocsátott ki Győr-Moson-Sopron és Vas vármegye számos járására. A figyelmeztetés oka, hogy a térségben várhatóan heves zivatarok fognak kialakulni. Ezek a viharok nemcsak villámlásokkal, hanem jégesővel, viharos széllökésekkel és felhőszakadásokkal is társulhatnak. Érdemes tehát felkészülni a zord időjárásra!
A Dunántúl nyugati és északnyugati vidékein a borongós, szeles időjárás 18-20 fokos hőmérséklettel társul, ami miatt a táj szinte őszies hangulatot áraszt. Az időjárás e sajátos jellemzője egy új évszak előszelét idézi, mintha a természet már készülné a változásra.
Ezzel szemben az Alföldön forróság tombol:
Mezőkovácsházán a hőmérő higanyszála 40,3 °C-ra kúszott fel, ezzel már akkor is szezonrekordot állított fel. Azonban 14:00-kor Sarkadon a hőmérők még ennél is magasabb értéket mutattak: 40,7 °C-ot regisztráltak, ezzel megdöntve az országos napi maximum-hőmérsékleti rekordot.
A különbség tehát meghaladja a 20 Celsius-fokot egyazon ország határain belül!
Estére még inkább felerősödhet a szituáció.
A HungaroMet legfrissebb előrejelzése alapján a zivatarok a délután második felében a Tiszántúlon is megjelenhetnek, majd délnyugat felől újabb viharos hullám érkezik, amely az egész ország területét érintheti. Az esti órákra a zivatarcellák összeállhatnak, így egy kiterjedtebb vihar is kialakulhat, amely az éjszakai órákban is aktív maradhat. A legerősebb cellákhoz erősen viharos széllökések, jelentős méretű jégdarabok és lokális villámárvizek is társulhatnak, ami tovább fokozza a helyzet komolyságát.
A katasztrófavédelem figyelmeztetése
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság javaslatai a biztonságosabb élet érdekében a következőképpen alakulnak:
A vihar közeledtével érdemes minden mozgatható tárgyat biztonságos, fedett helyre helyezni, hogy elkerüljük a szél általi károkat. Ne feledkezzünk meg a villanytalanításról sem azokban a helyiségekben, ahol az eső bejuthat, hogy megóvjuk értékeinket a vízkároktól. Parkoláskor kerüljük a fák és elektromos vezetékek közelségét, mivel ezek a viharos időszakokban komoly veszélyforrást jelenthetnek. Zivatar idején ügyeljünk arra, hogy ne használjunk esernyőt, és tartózkodjunk a kilátóktól vagy fémes szerkezetektől, mert ezek vonzzák a villákat. Ha úton vagyunk, érdemes lassítani, vagy ha szükséges, húzódjunk biztonságos helyre, mivel a hirtelen lezúduló csapadék és a felgyülemlett víz könnyen elsodorhatja a járműveket. Ne feledjük, hogy a legfontosabb a közös figyelem és a biztonságunk megőrzése!
A hatóságok kérik: ha valaki bajba jutott embert vagy leszakadt villanyvezetéket lát, azonnal hívja a 112-es segélyhívót. Az időjárás kiszámíthatatlansága miatt mindenki legyen fokozottan óvatos, akár keleten, akár nyugaton tartózkodik.
Forrás: HungaroMET/MTI
Indexkép: HungaroMET - a magyar meteorológiai szolgálat szakértői csapata, amely az időjárás előrejelzésében és a környezeti változások monitorozásában nyújt megbízható információkat. Fedezd fel a legfrissebb időjárási adatokat és értesülj az aktuális klímaváltozási trendekről!