Szijjártó Péter bejelentette, hogy elindult a második reaktortartály gyártási folyamata a paksi bővítési projekt keretein belül.


A paksi atomerőmű bővítése során elindult a hatodik blokk reaktortartályának gyártása Oroszországban. Ezzel egy időben Franciaországban megkezdődött az ötödik blokk turbinájának első alkatrészeinek előállítása is - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter keddi londoni sajtótájékoztatóján.

A minisztérium keddi közleménye az MTI számára arról tájékoztatott, hogy a tárcavezető bejelentette: újabb jelentős előrelépés történt a paksi bővítési projektben, mivel Oroszországban és Franciaországban elindult a fontos berendezések gyártása.

Kiemelte, hogy Szentpéterváron, Európa legnagyobb automatizált kovácsműhelyében megkezdődött a leendő hatodik blokk reaktortartályának gyártása. Ez az eszköz kulcsszerepet játszik az atomerőmű építési folyamatában, mivel a hosszú gyártási idővel rendelkező elemek közé tartozik.

"Ez fogja képezni az atomerőmű szívét, hiszen a szabályozott láncreakció pontosan ebben a reaktortartályban fog zajlani. Éppen ezért a legszigorúbb európai és magyar szabványok szerint készítik el" - nyilatkozta.

"A gyártási folyamat során összesen hétszáz alkalommal fogják elvégezni a minőségellenőrzést. Ez a reaktortartály lenyűgöző méreteivel rendelkezik: 315 tonna súlyú, 11 méter magas és 4,5 méter átmérőjű. Ez a monumentális berendezés képes lesz elviselni a 300 Celsius-fokos hőmérsékletet és a 162 bar nyomást legalább hat éven át." - emelte ki a szakember.

"Tehát mind az ötös, mind a hatos blokkok legfontosabb eszközeinek gyártásával most még előrébb vagyunk ezen fontos beruházásban. És már abból is, hogy oroszországi és franciaországi gyártóhelyek vannak, világosan látszik, hogy ez egy nagy nemzetközi beruházás, amelynek sikere kritikus fontosságú Magyarország energiaellátásának hosszú távú biztosítása érdekében" - közölte.

„Az új paksi atomerőművek létrehozása biztosítja, hogy Magyarország csökkentse a földgáz-függőségét, ezáltal mérsékelve a károsanyag-kibocsátást is. Ezzel fenntarthatjuk a rezsicsökkentés előnyeit hosszú távon, és garantáljuk a villamosenergia-ellátás stabilitását évtizedeken át. Ráadásul mindezek mellett a magyar állampolgárok továbbra is a legkedvezőbb energiaárakat élvezhetik az Európai Unióban” – tette hozzá.

"És világosan látjuk, hogy az elkövetkezendő évtizedek során a megnövekedett villamosenergia-igényt környezetbarát módon és olcsón csak a nukleáris energiával lehet majd előállítani" - mondta.

"Örömmel értesülhetünk arról, hogy az Európai Unió legnagyobb és leginnovatívabb nukleáris projektje, az új paksi atomerőmű építése, most egy fontos mérföldkőhöz érkezett. Ennek különösen nagy jelentősége van, hiszen a Biden-adminisztráció utolsó napjaiban bevezetett korlátozó intézkedések miatt az előrehaladás nehezebb, mint ahogyan azt szeretnénk."

Related posts