Franciaország és Lengyelország titkos védelmi megállapodást kötött, amely új dimenziót ad a két ország közötti együttműködésnek. A paktum célja, hogy megerősítse a katonai együttműködést és közös védelmi stratégiákat dolgozzon ki a regionális stabilitás é

Franciaország és Lengyelország május 9-én egy átfogó védelmi és gazdasági együttműködési megállapodást írnak alá, amely fontos üzenetet fog megfogalmazni Moszkva és Washington számára - tájékoztat a Portfolio. A szerződés célja, hogy erősítse Európa biztonsági függetlenségét, különös figyelmet fordítva a fokozódó orosz fenyegetésre és az amerikai elköteleződés körüli bizonytalanságra. Ez a helyzet különösen felerősödött Donald Trump NATO-ellenes kritikái és oroszbarát kijelentései nyomán.
A megállapodás gyorsítja az európai gazdasági és katonai biztonságpolitikai folyamatokat, miközben Franciaország nukleáris védelmi garanciáinak kérdése is a figyelem középpontjába került. Noha a francia vezetés és Lengyelország között valószínű, hogy nem születik konkrét atomfegyveres egyezmény, a párbeszéd megkezdése már önmagában is jelentős stratégiai előrelépésnek számít.
A gazdasági szempontból Párizs reményei szerint Lengyelország energiatranszformációjában jelentős szerepet játszhat, bár az ország első atomerőművét az amerikai Westinghouse fogja megépíteni. Ezen kívül a francia fegyveripar, például az Airbus, szintén pályázik Lengyelország védelmi beszerzéseire, ami tovább erősítheti a két ország közötti kapcsolatokat. Franciaország emellett politikai elmozdulásokat is remél Washington irányába, amely még inkább felerősítheti ezt az együttműködést.
A Macron-Tusk paktum tehát nemcsak a katonai együttműködés erősítését célozza, hanem a gazdasági területeken is szorosabb kapcsolatokat kíván kialakítani, mindeközben Európa biztonságát próbálja saját kezébe venni.