Több vádlott is elismerte bűnösségét a Pénzügyminisztériumot érintő korrupciós ügyben.
Jövő pénteken a bíróság véglegesen dönt az ügyükben. A másodrendű vádlott, K. L., akinek az ügyészség 7 év letöltendő börtönbüntetést javasolt, írásos észrevételt nyújtott be, amelyben cáfolta az ellene felhozott 19 vádpontot.
A Budapest Környéki Törvényszéken folytatódik az a büntetőeljárás, amely több minisztériumot érintve, összesen 54 vádlott ellen zajlik. A legfrissebb kihallgatások során a II. rendű K. L. (aki a nyomozási iratok szerint "Öreg" álnéven szerepel), a III. rendű Cs. K. ("Kedves" néven ismert), a IV. rendű M. P. és az V. rendű R. L. álltak a bíróság elé. Az ügyészség állítása szerint mind a négy vádlott államigazgatási pozícióban követett el korrupcióval kapcsolatos bűncselekményeket. A vádirat szerint 2015 és 2022 tavasza között az érintett 54 vádlott több mint száz uniós pályázat és körülbelül 25 milliárd forint összegű korrupciós ügylet felelősei. Az ügy részletei és a vádlottak szerepe folyamatosan napvilágra kerülnek, miközben a bírósági eljárás előrehalad.
A portál azt írja,
a III. rendű Cs. és a IV. rendű M. az előkészítő ülésen egyaránt beismerte a büntetőjogi felelősségét, és mindketten lemondtak a tárgyaláshoz való jogukról, valamint fenntartották a nyomozás során tett teljes körű vallomásukat.
A védőik nyilatkozataiból kiderült, hogy mindketten részletes beismerő vallomást tettek már a nyomozás során, és mindketten egyezséget kezdeményeztek az ügyészséggel, erről folytak is tárgyalások a vádhatósággal, azonban végül egyikükkel sem született egyezség.
Cs.-t összesen 25 rendbeli hivatali veszteség elfogadásával, 17 rendbeli vesztegetéssel, amelyet egyéb hivatalos személyek követtek el, valamint 7 rendbeli közokirat-hamisítással vádolják. Az ügyészség javaslata szerint Cs.-ra 5 év letöltendő börtönbüntetés vár, amelyből a felének letöltése után lehetősége nyílik a feltételes szabadulásra. Emellett 650 000 forint pénzbírságot, a közszolgálati tisztviselői poszttól végleges eltiltást, 5 évre szóló közügyektől való eltiltást, valamint 52 millió forint értékű vagyonelkobzást kértek.
M.-re, aki ellen 19 rendbeli minősített hivatali vesztegetés elfogadása vádat emeltek, a vádhatóság 5 év letöltendő börtönbüntetést (feles feltételes szabadságra jogosult) javasolt, továbbá 650 000 forint pénzbírságot, végleges eltiltást a közszolgálati tisztviselői foglalkozástól, 5 évre a közügyektől való eltiltást, valamint 37,7 millió forint összegű vagyonelkobzást kért.
A szünetet követően a V. rendű vádlott, R. L. lépett a bíróság elé, ahol szintén beismerte bűnösségét, és döntött arról, hogy lemond a tárgyalás további menetéről.
Őt bűnsegédként öt esetben minősített vesztegetés elfogadásával, továbbá tíz esetben vesztegetéssel és hat esetben hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítással vádolták. Az ügyészség 4 év és 6 hónap letöltendő börtönbüntetést indítványozott (a büntetés kétharmadának letöltése után lehetőség a feltételes szabadulásra), emellett 1,2 millió forint pénzbírságot, közszolgálati tisztviselői foglalkozástól való végleges eltiltást, valamint közügyektől 5 évre való eltiltást és több mint 6 millió forint értékű vagyonelkobzást kért.
A bírói határozat szerint
mindhármuk ügyében jövő pénteken hirdet ítéletet a bíróság.
A II. rendű K. L. - akire 7 év letöltendő börtönt kért az ügyészség - nem ismerte el a bűnösségét. Ő írásban átadott vádlotti észrevételben vitatta az ellene felhozott mind a 19 vádpontot. Többek között azt állította, hogy az I. rendű vádlottat nem ismerte a bűncselekmények kezdete előtti időből, vele nem volt semmilyen megállapodásuk, rá nem volt semmilyen hatása és tőle nem kapott pénzt.
Kedden a bíróság előtt hat vádlott állt. Közöttük volt a VIII. rendű K. J. és a X. rendű V. D., valamint négy további, alacsonyabb rendű vádlott. A csoportból ketten beismerték bűnösségüket, és úgy döntöttek, hogy nem folytatják a tárgyalást. Ők mindketten 2-2 év, míg a többiek három és négy évre felfüggesztett börtönbüntetést kaptak. Az egyik ítélet már jogerőre emelkedett, míg a másik esetében az ügyészség fellebbezett.
A bíróság épületéből biztonsági őrök kísérték ki a Pénzügyminisztériumot érintő korrupciós ügy elsőrendű vádlottját.
A több minisztériumot és számos vállalkozást érintő korrupciós ügy október közepén vette kezdetét a Budapesti Környéki Törvényszéken, ahol az úgynevezett előkészítő ülések zajlottak. Az első két tárgyalási napon megjelent az I. rendű vádlott, K. T. is, aki bár nem volt idézve, a bíró döntése értelmében biztonsági őrök kíséretében távozott a teremből. A 444 által idézett információk szerint egy későbbi ülés során kiderült, hogy a bíróság igazságügyi elmeszakértőhöz irányította őt, de K. T. az ottani vizsgálatnak nem volt hajlandó alávetni magát, hiába jelent meg. A tárgyalást vezető bíró bejelentette, hogy új időpontot tűztek ki januárra a vizsgálatra; ha K. nem jelenik meg, letartóztatják, ha pedig eljön, de ismét ellenáll, akkor pszichiátriai kezelésre, zárt osztályra küldik.
Lapunk korábban már beszámolt arról, hogy a Pénzügyminisztérium 2022 áprilisában bejelentette, miszerint a Központi Nyomozó Főügyészség hivatali vesztegetés gyanújával három pályázatkezelő munkatársát őrizetbe vette. A kormánypárti Magyar Nemzet arról tudósított, hogy "több minisztériumban is lecsaptak" olyan személyekre, akik pályázatok kedvező elbírálásáért kenőpénzt fogadtak el. A lap szerint azonban csak "alacsony rangú bürokraták" kerültek a nyomozás fókuszába, akik osztályvezetői szintig terjedő kis hálózatot alkottak. Néhány nappal később azonban újabb részletek derültek ki: a Miniszterelnökség egy főosztályvezetője és egy helyettes államtitkár, K. T. neve is felmerült az ügyben. Valójában összesen 54 személy és több mint száz EU-s, valamint hazai forrásból finanszírozott pályázati program 25 milliárd forintja érintett a vizsgálat során. A vádlottak ügyesen titkolták egymás kilétét: telefonbeszélgetéseikben különböző ragadványneveket használtak, hogy elkerüljék azonosításukat egy esetleges lehallgatás során. Például a Pénzügyminisztérium egyik kontrolling osztályának vezetőjét gyakran "faszfejként" emlegették, de olyan neveket is használtak, mint "Pumukli", "Bagoly", "Okos madár", "Kudlik Juli" vagy "Görögsali". A helyszíni ellenőrzéseket pedig "gestapónak" nevezték.
A korrupciós botrány szövevényes hálózatában Varga Mihály volt államtitkárra letöltendő börtönbüntetést indítványoztak. A hírek szerint az ügy hátterében olyan szálak húzódnak, amelyek akár a Gestapo módszereit is felidézik, miközben a pulykahús és a görög saláta mellett zajlik a politikai játszma. A vádak komolyságát nem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen a korrupció elleni harcban a nyilvánosság elé kell lépni, hogy a felelősségre vonás végre megtörténhessen.