Törvénymódosításra készülnek Orbán Viktor indiai látogatása kapcsán | 24.hu


A DK javaslata, miszerint a kormány tagjai háborús veszélyhelyzet idején csupán 48 órára léphetnének ki az országból, valószínűleg nem kap túl nagy támogatást.

A Demokratikus Koalíció módosítaná "a szomszédos országban fennálló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa magyarországi következményeinek elhárításáról és kezeléséről szóló" 2022-ben elfogadott törvényt. Az ellenzéki párt azt írta: megdöbbentőnek tartja, hogy a kihirdetett háborús veszélyhelyzet dacára Orbán Viktor és családja Indiában nyaralt több héten át, amit ráadásul igyekezett titokban tartani.

A DK véleménye szerint a kormány tagjainak, különösképpen a miniszterelnöknek, háborús veszélyhelyzet alatt itthon kell maradniuk. Ennek érdekében javasolják, hogy a jogszabályt úgy módosítsák, hogy a kormány tagjai a veszélyhelyzet ideje alatt, kizárólag indokolt esetben, csupán hivatalos célú utazásokra hagyhatják el az országot.

Legfeljebb 48 órás időtartamra elhagyhatja Magyarországot.

A kormánytag hazaérkezését követően 10 munkanapon belül szükséges tájékoztatni az Országgyűlés külügyi bizottságát az utazás részleteiről, beleértve annak költségeit, a tárgyalások kimenetelét, valamint a résztvevők névsorát.

Veszélyhelyzet ideje alatt a kormánynak nyilvánosságra kellene hoznia és részletesen bemutatnia

A veszélyhelyzet ideje alatt kiadott rendeleteket a kormánynak haladéktalanul be kellene nyújtania jóváhagyásra az Országgyűlésnek.

A DK álláspontja szerint a háborús veszélyhelyzet kihirdetése mögött valójában az orosz-ukrán konfliktusra való hivatkozás áll, amely lehetőséget ad a kormánynak arra, hogy korlátozásokat vezessen be a magyar állampolgárokkal szemben. Eközben Orbán Viktor és kabinetje tagjai...

Vidáman róják a földet az adófizetők pénzén, miközben a közpénzből meggazdagodott milliárdosok magángépein utaznak.

A DK szerint jogos kérdés: ha a kormány szerint háborús veszélyhelyzet van, küszöbön a harmadik világháború, hogyan tűnhet el titokban egy ország felelős vezetője.

A párt az átláthatóság, az ellenőrzés és az elszámoltathatóság érdekében javasolja, hogy a veszélyhelyzet idején hozott minden pénzügyi döntéséről részletesen számoljon be a kormány, a veszélyhelyzeti rendeleteket azonnal terjessze a parlament elé jóváhagyásra. Ezek az adatok a köz számára fontos, közérdekű információkat tartalmaznak, elzárásukat semmi sem indokolja.

Az ellenzéki párt arra számít, hogy a parlamenti szavazás során fény derül arra, vajon a Fidesz valóban komolyan veszi-e a veszélyhelyzetet. Kiemelik, hogy míg a fideszes politikusok luxusnyaralásokon pazarolják a magyar emberektől eltulajdonított közpénzt, addig a háborús helyzetet ők maguk sem tekintik komolynak.

A módosítás elfogadása gyakorlatilag lehetetlen, ugyanakkor az tény, hogy az Orbán-kormány már hosszú ideje rendeleti úton irányít. A Fidesz többsége a parlamentben folyamatosan felhatalmazza a háborús veszélyhelyzet 180 napos meghosszabbítására, azzal az indoklással, hogy "továbbra is szükséges a hatékony és gyors nemzeti válaszadási lehetőségek biztosítása". Legutóbb november közepén éltek ezzel a lehetőséggel, így a háborús veszélyhelyzetet 2025. május 18-ig terjesztették ki.

Tavaly szeptember elején a tömeges bevándorlás miatt kialakult válsághelyzetet meghosszabbították, most pedig egy új rendelettervezet szerint akár 2025 szeptemberéig is érvényben maradhat. A rendőrfőkapitány és a menekültügyi hatóság vezetőjének tájékoztatása alapján a helyzet továbbra is indokolttá teszi ezt a lépést. Az Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt rendelet 2025. március 6-án lépne életbe. Kövér László, a Fidesz házelnöke már a rendeleti kormányzás bevezetése előtt is azt hangoztatta, hogy a végrehajtó hatalom ellenőrzésére a képviselőknek több időt kellene biztosítani. Szerinte érdemes lenne átgondolni a munka elosztását, és amit nem a törvényhozás keretein belül kell elvégezni, azt célszerű lenne alacsonyabb szinten intézni.

Related posts