Trump a bizonytalanságra épít, mégis képes elérni a kitűzött céljait.

Európa megint az utolsó pillanatban tenne fel mindent egyetlen lapra.
Pleschinger Gyula, az MKT elnöke, a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának volt tagja is egyetértett azzal, hogy ez a tornádó már nem most kezdődött. Már évekkel ezelőtt megszülettek a jóslatok, melyek szerint Amerika elveszíti első helyét a világgazdaságban.
"A bizonytalanság óriási, az amerikai GDP is lassabban növekszik a vártnál" - mutatott rá a vámháború eddigi hatásaira.
Hullámok hátán száguldó szörfösök.
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke és az MKT Versenyképességi szakosztályának elnökségi tagja hangsúlyozta, hogy a vámháború mögött két alapvető tényező rejlik. Az egyik a geopolitikai átalakulás, míg a másik a finanszírozási kérdések. Rámutatott, hogy az aktív vámpolitika mindig is a világgazdaság szerves részét képezte, azonban a jelenlegi helyzetben egyre inkább nyilvánvalóvá válik, hogy a globális gazdaság kínálati korlátokkal küzd. Az országok demográfiai és ökológiai problémákkal néznek szembe, amelyek tovább nehezítik a helyzetet.
"Rémisztően magasak a hullámok, mindenki szörfdeszkán egyensúlyozik, miközben igyekeznek megmaradni a vízen, és közben a többieket is lökdösik" - fogalmazott Virág Barnabás. Hangsúlyozta: a jelenlegi helyzet lényegesen kedvezőbb, mint amilyennek az áprilisi vámok bevezetésekor látszott.
Nőtt a bevétel
Trump a vámpolitikát politikai zaklatásként értelmezi, ezzel próbálja rávenni a nemzeteket, hogy igazodjanak az általa képviselt gazdasági irányvonalhoz. Azok, akik hajlandóak alkalmazkodni, lényegében nulla százalékos vámot kapnak, míg azok, akik ellenállnak, súlyos vámterhekkel néznek szembe – fogalmazott Pogátsa Zoltán, a Soproni Egyetem docense, aki az ELTE és a Veronai Egyetem oktatójaként is tevékenykedik, egy kerekasztalbeszélgetés keretében.
Sebestyén Géza szerint ugyanakkor a vám a költségvetés rendbetételére nem lesz alkalmas. A vámot ugyanis nem a külföldi partner fizeti meg, hanem a fogyasztó. Nem is feltétlenül emiatt csinálja ezt Washington, hanem a saját ipar megerősítése miatt, hogy hazahozza az amerikai cégek gyárait. Ez tudna igazán bevételt és növekedést generálni.
- mondta Sebestyén.
A beszélgetés során felmerült "a világ újrafelosztása" kifejezés kapcsán Pogátsa Zoltán hangsúlyozta, hogy a jövőbeni elosztás kulcsa a termelési kapacitás és a költségek kérdése. Ahelyett, hogy pusztán politikai vagy gazdasági szempontok alapján közelítenénk a témához, fontosabb, hogy milyen reálgazdasági és technológiai tényezők befolyásolják ezt a folyamatot. Pogátsa véleménye szerint Kína előnyre tehet szert ebben a versenyben, hiszen már most is számos olyan innovációval és termékkel rukkoltak elő, amelyek sokakat megleptek. Például a DeepSeek nevű technológia volt egy olyan áttörés, amelyre kevesen számítottak.
Sebestyén Géza ugyanakkor ezt sima másolatnak látja, hiszen már az elején is bebizonyosodott, hogy az amerikai ChatGPT-ről másolták a mesterséges intelligenciát. Az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője szerint Kína is Japán sorsára juthat gazdasági fejlődésben, tehát megállhat majd a rendkívüli növekedés, beüthet a stagnálás. Ennek ellenőre ő is úgy látja, hogy kettészakad majd a világ.
Virág Barnabás arra a kérdésre, hogy ki jön ki jobban a versenyből, úgy válaszolt, hogy az erőforrások feletti uralom dönti el. Az egyik a ritkaföldfémek, a második a humántőke, a képzett munkaerő, a harmadik pedig, hogy az óriási mennyiségű adatot ki tudja hasznosítani. Ezek alapján Kína nagyon domináns szereplője a versenynek és nem lehet megállítani a felemelkedését, de az Egyesült Államok sem elhanyagolható. A pénzrendszerre vonatkozó váltással kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy azt majd egy válság idézi elő.
"Gravitációs zónák alakulnak majd ki, lesz dollárövezet, euróövezet és más övezet is, de lesz közöttük átjárás is természetesen" - mondta.