Ötvenkét esztendeje létezik a Tisza-tó, amelynek ízét még alkoholtartalmú változatban is felfedezhetitek.
Ünnepi hangulat tölti be a tározót, hiszen ma 52. születésnapját ünnepli a Tisza-tó! A vízlépcső Kiskörénél 1973. május 16-án kezdte meg működését, ezzel új fejezetet nyitva a térség vízgazdálkodásában és ökológiai sokszínűségében.
Ötvenkét évvel ezelőtt, 1973. május 16-án, Fock Jenő miniszterelnök ünnepélyes keretek között adta át a Kiskörei vízlépcsőt, amelynek megvalósulásával megszületett a Tisza-tó – emlékeztet a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) hivatalos közösségi oldalán. Ez a nagyszabású műtárgy elsősorban a Tisza áradásainak szabályozására, valamint az öntözéses gazdálkodás lehetőségeinek biztosítására készült, egy olyan vidéken, amely az ország egyik legszárazabb területének számít. Az akkori döntéshozók ambiciózus célokat tűztek ki maguk elé: Közép-Európa legnagyobb öntözőrendszerének kialakításával összesen 300 ezer hektáron kívánták biztosítani az éltető vizet a szántóföldek, rizstelepek és halastavak számára, a Jászsági és Nagykunsági főcsatornák hálózatán keresztül.
A Tisza-tó keletkezésének története egy lenyűgöző és sokrétű folyamat, amely a természet és az emberi beavatkozás találkozásának eredménye. A Tisza folyó mentén, a 20. század közepén, a vízszabályozási munkálatok következtében alakult ki ez a mesterséges tó, amely ma már a térség egyik legfontosabb ökológiai és turisztikai központja. Az 1970-es évek elején a környezeti kihívások és a vízgazdálkodás szükségessége indította el a projektet. A folyó szabályozása érdekében gátakat és vízszint-szabályozó műveket építettek, melyek célja a belvíz elvezetése és az árvízvédelem volt. Ezen beavatkozások nyomán a Tisza egyes szakaszain vizuálisan is megváltozott a táj, és a természet lassan elkezdett alkalmazkodni az új körülményekhez. A tó hivatalos létrejötte 1973-ra tehető, amikor is a víz elkezdett felgyülemleni a gátak mögött, és új élőhelyek alakultak ki. Az azóta eltelt évtizedekben a Tisza-tó igazi ökológiai paradicsommá vált, gazdag növény- és állatvilágával, valamint változatos vízi sportolási lehetőségeivel. Ma a Tisza-tó nemcsak a természetkedvelők és a horgászok Mekkája, hanem kulturális és rekreációs célpontként is népszerű. Az itt található települések közösségei mindent megtesznek azért, hogy megőrizzék ezt a csodálatos vízi világot, amely nem csupán a múlt öröksége, hanem a jövőnk fenntartható fejlődésének alapja is.
A kezdeti tervek alapján négy különböző duzzasztási fázist határoztak meg, figyelembe véve a tározó ökológiai változásait és a jövőbeli vízigényeket. Az első lépés a vízlépcső üzembe helyezésével egy időben zajlott, mely gyakorlatilag a meder duzzasztását jelentette; a vízszint a partok között maradt, nem lépett át a hullámtér határain. Az ezt követő térségi duzzasztás 1978-ban, öt év elteltével valósult meg, ezzel a tározó hasznos víztérfogata 96-101 millió köbméterre emelkedett, a Tiszán érkező vízhozamok változásának függvényében. 1984-ben újabb 25 centiméteres vízszintemelésre került sor, amelynek eredményeként a tározó felülete 127 négyzetkilométerre nőtt, és - nyári duzzasztási szintnél - a hasznos tározótérfogat 123 millió köbméterre bővült.
A mesterséges vízbázist eredetileg Kiskörei-tározó néven ismerték a földrajzi atlaszokban, ám a Tisza-tó elnevezés csak 1988-ban, egy évtizeddel később került bevezetésre. Azóta ez a létesítmény kulcsszerepet játszik az Alföld társadalmi és gazdasági életében. Különösen fontos szerepe van a klímaváltozás következtében egyre gyakoribbá váló időjárási szélsőségek negatív hatásainak enyhítésében.
A terület üdülőövezetté nyilvánítása révén közvetlenül 13 festői tóparti települést érint, de hatása ennél sokkal szélesebb körű: összesen 46 település turisztikai vonzerejét és szolgáltatásait érinti. Az utóbbi két és fél évtized alatt a falusi turizmus, valamint az aktív, öko- és horgászturizmus iránti érdeklődés robbanásszerűen megnőtt. Sorra nyíltak meg a kereskedelmi és falusi szálláshelyek, miközben újabb szolgáltatások is létrejöttek, hogy kiszolgálják a látogatókat. A természet e környezetben különleges ökoszisztémákat alakított ki, amelyek a tározóban és annak környékén egyedi élményeket kínálnak.