Átvertek minket? Fedezd fel a Casablanca című film leghíresebb jelenetének meglepő titkát! | szmo.hu

A Casablanca című film zárójelenete, ahol Rick és Ilsa a ködbe burkolózva búcsúznak el egymástól, nem csupán a filmes történelem egyik leghíresebb pillanata. Ez a jelenet egy rendkívül különleges filmes illúziógyakorlatot is magában hordoz, amelyre nyolcvan évig szinte senki sem figyelt fel.
Az 1942-es klasszikus vége – ahol Humphrey Bogart és Ingrid Bergman a repülőgép mellett állnak, az éjszaka sűrű ködében, könnyekkel a szemükben – a filmtörténet örök kedvence. De ahogy a történet kibontakozik, úgy kiderül, hogy ez a jelenet nem csupán egy romantikus búcsú, hanem sokkal mélyebb érzelmi rétegeket is rejt.
A második világháború közepén éjszaka tilos volt a reptéren forgatni, ezért a stúdió kénytelen volt minden jelenetet egy Warner Bros. hangárdíszletében rögzíteni. A repülőgép, amelyet a filmen láthatsz, valójában nem egy teljes méretű gép, hanem egy precízen megtervezett kartonmakett, amely az arányokat hűen visszaadja.
A jelenet hitelességének fokozása érdekében a stáb alacsony termetű statisztákat választott ki repülőgép-szerelők szerepére. Ezzel a trükkös megoldással a repülőgép optikailag nagyobbnak tűnt, mint a valóságban. A hatás eléréséhez a "forced perspective" technikát alkalmazták, amely során a szereplők és tárgyak elhelyezésével manipulálták a nézők érzékelését, így a méretek szempontjából egy egészen más világba kalauzolták őket.
A kulcs a rengeteg mesterséges köd volt, amiben pont annyi részlet fedett el, hogy az egész illúzió működjön.
A történet nem egy Twitter-szálból indult: a trükk valódi, és szerepel több hivatalos forrásban is, például a Casablanca - You Must Remember This... A Tribute to Casablanca Blu-ray extrában, valamint Aljean Harmetz gyártástörténeti könyvében (Round Up the Usual Suspects).
Ridley Scott, az Alien (1979) rendezője, a film forgatásán egy különleges döntést hozott: a "space jockey" jelenethez nem épített egy teljes méretű pilótafülkét. Ehelyett saját fiait, Jake-et és Luke-ot, valamint egy barátjukat öltöztette fel miniatűr űrruhákba. A gyerekek apró termete miatt a díszlet hatalmasnak tűnt, és a nézők számára rejtély maradt, mit is látnak valójában a vásznon.
A legtöbb néző számára a trükk rejtve marad – a jelenet érzelmi hatása ragadja meg a figyelmet. De amint felfedezed a titkot, már nem tudod figyelmen kívül hagyni. Ironikus módon, ettől az élmény nem csökken, hanem még lenyűgözőbbé válik.
Mert nem az számít, hogy mi a valóság - hanem az, amit te igaznak fogadsz el.