Persze, íme egy egyedi változat a "Vizet a tájba!" üzenetet érintően: "Öntözzük meg a tájat! | Demokrata" Kérlek, jelezd, ha másféleképpen szeretnéd átírni!

A cikk megosztásához kérjük, hogy kattintson ide, vagy másolja ki az alábbi linket, és küldje el emailben: https://demokrata.hu/gazdasag/vizet-a-tajba-1023077/
Hubai Imre egy sajtótájékoztatón, amelyet egy korábban tíz évig víztelen holtágnál, most viszont vízzel teli holt-sebes-körösi területen tartott, részletezte a vízmegtartási intézkedések eredményeit. Elmondása szerint országszerte összesen 512,6 millió köbméter víz tárolására került sor. Ennek a hatalmas mennyiségnek a megoszlása a következőképpen alakult: 124,1 millió köbméter víz található a medrekben, 97,3 millió köbméter a holtágakban és tározókban, míg a duzzasztókban 291,2 millió köbmétert tárolnak.
Halastavak vízpótlására is rendelkezésre áll 50-100 millió köbméternyi víz - tette hozzá.
A vízellátás biztosítása kiemelt fontosságú, hiszen elengedhetetlen a megfelelő ivóvíz, a közszolgáltatások vízpótlása, valamint az állatok itatása és a növények öntözése szempontjából. Emellett, amennyiben a körülmények engedik, ökológiai célokat szolgáló vízkibocsátásra is sor kerül a tájban - tette hozzá.
Az országban 10 vízügyi igazgatóság területén, 54 vízhiánykezelő körzetben rendeltek el vízhiány elleni készültséget, ebből 15 körzetben másod-, 39-ben harmadfokú a készültség. A munkálatokban 885 személy, 190 munkagép vett részt 4315 üzemórában - ismertette.
Harmincnyolc öntözési célú, harmadlagos vízmű feltöltése megtörtént, de a múlt héten a továbbiak feltöltését a vízhiány és a folyók "történelmi mélypontot közelítő" alacsony vízállása miatt fel kellett függeszteni - tette hozzá Hubai Imre.
A vízügyi szektor újabb 250 kilométernyi csatornát integrált a vízpótlási rendszerbe, így a "Vizet a tájba" program által érintett terület összterülete már 54 669 hektárra bővült.
Az államtitkár kifejtette, hogy 2026 végére céljuk elérni, hogy a "tájban" 3 milliárd köbméter többletvíz gyűljön össze. Ehhez azonban elengedhetetlen a tározókapacitások bővítése.
A kormány 4,7 milliárd forinttal járult hozzá az aszálykárok megelőzéséhez és enyhítéséhez. Ebből az összegből eddig 815,2 millió forintot fordítottak konkrét intézkedésekre, míg a vízügyi igazgatóságok további 1,2 milliárd forint értékben vállaltak kötelezettséget.
Megjegyezte, az idei aszály megközelítheti, sőt meg is haladhatja a 2022-est, a halmozott csapadékhiány 315 milliméter országosan, de az Alföldön és a Tisza vízgyűjtő területén 400 milliméter feletti.
Hubai Imre hangsúlyozta azt is, hogy kiemelten figyelik a Tisza-tavat, ahol 520 millió köbméternél több vizet tárolnak, amely folyamatos leeresztésével az ökológiai vízigényeket is tudják pótolni az Alsó-Tiszán, továbbá a szolnoki vízbázist is tudják biztosítani.
A Szolnoknál mért vízszint most 10 centiméterrel alacsonyabb, mint a korábbi minimum, de a helyi lakosok számára az ivóvíz ellátás továbbra is garantált, hála a Tiszán elhelyezett úszóműnek. Így, még ha a Tisza vízszintje csökken is, az ivóvíz biztosítása nem jelent problémát a következő hónapokban.
Az államtitkár kifejtette, hogy a Tisza határon túli vízgyűjtő területén a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napokban 16-60 milliméter csapadékra lehet számítani. Ez a csapadék hozzájárulhat a harmadlagos vízművek feltöltésének folytatásához a jövő héten. A hazai vízgyűjtő területen a szakértők 14-46 milliméter csapadékot prognosztizálnak, ami "átmenetileg mérsékelheti a vízhiányos helyzetet már ezen a héten, és a hatása még hetekig érezhető lesz".
Hubai Imre rámutatott arra, hogy a parajdi sóbánya katasztrófájának következményei Magyarországon is érzékelhetőek a Maros folyón keresztül. Ugyanakkor a román vízügyi hatóságok folyamatos vízhígító intézkedéseinek eredményeként Nagylaknál a mért vezetőképességi értékek csökkenést mutatnak. A becslések szerint ezek az értékek körülbelül 900-ra tehetőek, ami messze elmarad a megengedett 1500-as határértéktől – hangsúlyozta a szakember. Emellett megjegyezte, hogy a Maros vízét kommunális felhasználásra és öntözési célokra is biztonságosan alkalmazhatjuk.
Az úgynevezett szeghalmi Koplaló-holtág 4,5 kilométeres, mintegy 25 hektáros terület, a Sebes-Körösből emeltek át ide mintegy 400 ezer köbméter vizet elsősorban nem öntözési, hanem ökológiai céllal - mondta el Csűrös Krisztián, a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság igazgatója.