Washington érdeklődéssel figyeli, mire van szüksége az európai országoknak ahhoz, hogy aktívan részt vállaljanak az Ukrajnának nyújtott biztonsági garanciák fenntartásában.

Az amerikai közvéleményt különösen foglalkoztatja, hogy mely európai nemzetek lennének hajlandók csapatokat küldeni egy ukrajnai békefenntartó misszió keretében.
Washington kíváncsi, hogy mire van szükségük az európaiaknak ahhoz, hogy részt vegyenek az Ukrajnának adandó biztonsági garanciák fenntartásában - írja az általuk látott diplomáciai iratokra hivatkozva a Reuters.
Az amerikai demars a múlt héten érkezett, és összesen hat kulcsfontosságú kérdést tartalmaz. A dokumentumban felmerülnek olyan fontos témák is, mint hogy mely európai országok lennének készek részt venni egy ukrajnai békefenntartó misszióban, valamint mekkora létszámú kontingenst tudnának biztosítani ehhez. Emellett arra is kíváncsiak, hogy mennyi időre köteleznék el magukat a résztvevő országok a misszió során, és hogy milyen előkészületeket kellene tenniük az Egyesült Államoknak és szövetségeseiknek abban az esetben, ha Oroszország támadást indítana ezek ellen a csapatok ellen.
A múlt héten Donald Trump amerikai elnök meglepte európai szövetségeseit, amikor váratlanul felhívta Vlagyimir Putyin orosz elnököt, anélkül hogy előtte egyeztetett volna velük vagy az ukrán vezetőkkel. A helyzetet tovább súlyosbította a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián Keith Kellogg nyugalmazott altábornagy, Trump Ukrajnáért és Oroszországért felelős különmegbízottja, aki kijelentette, hogy Európa nem kap helyet az Oroszországgal folytatott tárgyalások asztalánál.
A korábban megküldött diplomáciai demars arra is utalhat, hogy az európai nézőpontok valamilyen módon mégiscsak érvényesülni fognak a megbeszélések során.
Jelenleg még nem világos, hogyan reagálnak az európai országok az amerikai kérdésekre. A helyzet vitatott, és még folyamatban van a diskurzus arról, hogy milyen választ adjanak. Lehetséges, hogy végül egy egységes álláspont is születik a témában.
Vélhetően erről is szó lesz az európai vezetők párizsi rendkívüli találkozóján hétfőn. Keith Kellogg ugyanekkor Brüsszelben fog egyeztetni Mar Rutte NATO-főtitkárral és az európai uniós intézmények vezetőivel.